Поврзи се

4NEWS.mk

Косово нема да ги олеснува меркитe против Ковид-19 во наредните недели

Published

on

 Министерот за здравство на Косово Арменд Земај изјави дека мерките за борба против ширењето на епидемијата на Ковид-19 во земјата нема да се олеснуваат во наредните неколку недели, јави дописникот на МИА од Приштина.

-Текстот продолжува по рекламата-

Обраќајќи им се на новинарите по денешната седница на Комитетот за координација за проценка на состојбата со Ковид-19, Земај рече дека мерките мора да останат на сила поради деликатноста на состојбата пред почетокот на школската година, што е најавено за 14 септември.

– Свесни сме дека притисокот за отворање на одредени дејности е во постојан пораст, посебно кај некои од бизнисите, но со оглед дека сме во деликатна фаза на прагот на почетокот на школската година потребно ни е да продолжиме да ја спуштаме кривата на заразени и смртни случаи, така што барем во наредните денови или месеци мораме да ги задржиме постоечките мерки, изјави Земај.

Loading...

Според официјалните статистики, вклучително со вчерашниот ден, во Косово се забележани 13.910 заразени од вирусот, од кои 551 починале, а 10.300 се излекувани. Активни се 3.059 случаи. 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Расте бројот на позитивни на корона – се намалува бројот на тестови

Македонија

Шилегов: Продолжува остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

4NEWS.mk

Груевски: Политичарите кои учествуваат во овие злодела еден ден прилично ќе се загрижат

Македонија

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

4NEWS.mk

Царовска: Учебната година ќе почне организирана, но со голем број предизвици

Македонија

Индиец со фалсификуван пасош и Полјак со оружје сакале да поминат од албанска на македонска територија

4NEWS.mk

РК Металург вечерва „брани“ два гола предност против Кринс

Македонија

Сообраќајка на патот Штип – Радовиш, 17 припадници на Армијата повредени

4NEWS.mk

Рама објави слика од водопадите на Лешница и напиша: Убава Албанија

Македонија

Регистрирани 539 прекршоци за неносење маски

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Трошната колиба ја дели со животните – 36-годишниот Борче живее во влага, без струја и вода

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com