Поврзи се

4NEWS.mk

Левица: Наставници вршат индоктринација инсистирајќи учениците да го користат името „Северна Македонија“

Published

on

„Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името ‘Северна Македонија’ од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, како и корегирање и инсистирање истото име да го употребуваат и децата, односно учениците“, соопштуваат од Левица.

-Текстот продолжува по рекламата-

Според партијата, многу е веројатно дека наставниците се инструирани и дека им се врши притисок да инсистираат на употреба на државното име кое жителите на Македонија го отфрлија на противзаконскиот и нелегален референдум со бојкот на срамното и манипулативно прашање.

„Ваквото политичко насилство врз децата е монструозно“, велат од Левица. „Тоа не е ништо друго, туку образовна пропаганда која на вештачки начин се обидува да го наметне името кај најмладите и на таков начин да придонесе кон втемелување на историскиот ревизионизам и бришење на колективната меморија на Македонија и македонскиот народ.

Никој не смее да врши политичко влијание врз деца, а училиштата да ги користи за место за ширење политичка пропаганда. Дури и кога договорот во Преспа не би бил ништовен, односно, дури и ако истиот беше склучен и потпишан во склад со законите и испочитувани процедури на институциите, како и волјата на македонскиот народ, повторно не би имало основа за демонстрираниот изнуден ентузијазам на наставниците. Ваквото однесување претставува психолошка тортура, а и покажува дека властите на агресивен начин ги користат сите формални и неформални институции во обид на вештачката шовинистичка индоктринација“, се вели во соопштението.

Во него, Левица ги повикува наставниците и родителите активно да се спротивставуваат на ваквите обиди.

„Во услови на тортура од властите, граѓанска непослушност која служи да ја сузбие пропагандата е должност на сите нас, а особено на оние кои ги образуваат децата. Родителите апелираат дека децата треба да бидат оставени на мир и да се престане со притисок врз наставниците. Училиштата треба да понудат едукативни, а не пропагандно-манипулативни содржини“, додаваат од партијата.

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

„Затнат нос и главоболка се најчести први симптоми на коронавирус“, објаснува Софијанова во ClickPlus

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Филипче за хаос – Филипче: Со кој образ обвинувате, оставивте огромни долгови

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

Македонија

Мицкоски: Нема изговори, ниту трпение, ако не знаат како, нека си ги спакуваат куферите, доста Македонија ги губи своите чеда

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледа моментот кога силниот земјотрес го потресе Измир

Македонија

Брзите тестови за коронавирус стигнаа во Македонија

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com