Поврзи се

4NEWS.mk

Ловџиите ќе добијат дозвола за отстрел на диви свињи

Published

on

Со посебни дозволи за влез во шумите ловците ќе можат да ловат диви свињи. Дозвола можат да извададат од подрачните единици на Македонски шуми. Оваа мерка е воведена за да се намали можноста за појава на африканска чума кај домашните свињи.  

-Текстот продолжува по рекламата-

Сепак, ловците велат дека концесионерите на ловиштата се во лоша финансиска состојба и не можат да се справат со месото од животните, па ќе бараат помош од државата.

-Ловечките концесионери се во лоша финансиска кондиција. Со спроведување на овие мерки ќе бидат изложени на уште поголеми финансиски трошоци, затоа од државата ќе побармае некоја финансиска стимулација за да покријат барем дел од трошоците кои се јават при реалзација на овие мерки, претседателот на Ловечката федерација на Македонија, Влатко Алексовски.

АХВ воведе посебни правила за ловот на дивите свињи во следниот период. Секое мртво животно ќе мора да се однесе на испитување. Додека не се добијат резултатите, месото не смее да се пушти во промет. Секоја мрша која ќе биде пронајдена ќе мора да се пријави, но ловците не смеат да ја допираат.

-Ако се позитивни резултатите, тие свињи мора да се уништат. Ако е негативно, тогаш може да се стават во промет бидејќи ќе бидат под контрола на инспектори, рече директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов.

Опозицијата денеска побара одговори од АХВ за појавата на антракс кај овца во западна Македонија. Оттаму велат дека е неодговорно две недели да се крие од граѓаните за појава на оваа заразна болест.

-Господине Атанасов соберете храброст и одговорете, дали оваа година

АХВ изврши вакцинација во 22 – те подрачја кои се под опасност од повторно појавување на антракс? Доколку не, зошто не, и кој ќе сноси одговорност за таквото неодговорно однесување на вас како институција?, праша Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ.

Директорот Атанасов, сепак вели дека во моментот нема нови случаи на антракс, но не се исклучува можноста во иднина да се појави. Вели дека подрачјето каде што е пронајдена заболената овца е ново подрачје со ваквата болест. Досега таму немало вакцинирање, но се спроведува во моментот.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Што ќе се случува во следните месеци со коронавирусот? – „Имаме две сценарија“, одговара Караџовски

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Мијалков до Мицкоски: Состави Влада во судиско продолжение или ќе треба да понесеш одговорност

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри