Поврзи се

4NEWS.mk

Луизијана се подготвува за нова тропска бура

Published

on

Гувернерот на американската држава Луизијана, JЏон Бел Едвардс прогласи вонредна состојба во врска со очекуваната тропска бура Сали, која се формира во Атлантскиот Океан. На својот профил на Твитер, Едвардс објави вонредна состојба и препораки до жителите на државата.

-Текстот продолжува по рекламата-

– Многу е можно тропската бура Сали да се претвори во ураган што ќе го погоди брегот на Луизијана во понеделник наутро, рече гувернерот. Оваа бура може да има многу сериозни последици, предупреди тој.

Бурата Сали се формираше вчера крај брегот на Флорида. Националната опсерваторија за урагани на САД проценува дека налетите на ветерот ќе достигнат брзина од 18 метри во секунда.

Loading...

Пред помалку од две недели, ураганот Лора ги погоди Луизијана и Тексас, достигнувајќи четврта категорија од пет според скалата Сафир-Симпсон. Во катастрофата загинаа 25 лица во двете држави. Подоцна, ураганот Лора ослабна во тропска бура, а потоа и во циклон.

Сезоната на урагани во Атлантскиот Океан обично трае шест месеци – од почетокот на јуни до крајот на ноември.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

АХВ го достави Досието до ОИЕ за добивање статус – земја слободна од класична свинска чума

Македонија

Средношколци во Тетово ја бојкотираа наставата од далечина, сакаат да одат во училиштата

4NEWS.mk

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Македонија

Филипче-Брнз: САД е наш стратешки партнер во јакнење на здравствениот систем

4NEWS.mk

Дводневен вонреден Самит во Брисел

Македонија

Седумнаесет годишник од Гостивар плаќал со фалсификувани евра

4NEWS.mk

Следните два дена стабилно време, а од недела услови за дожд и грмежи

Македонија

Во општина Гостивар сите училишта започна со работа, на прв час 660 првачиња

4NEWS.mk

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

Македонија

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com