Поврзи се

4NEWS.mk

Македонија слави роденден – каде е земјата денес?

Published

on

Трнливи, тешки 29 години, исполнети со многу предизвици. Неизвесен и драматичен пат, на кој секогаш сме се воделе од два клучни патокази – Европската Унија и НАТО. Денес на постабилни нозе и јасна перпектива, Македонија ја слави својата независност.

-Текстот продолжува по рекламата-

Го славиме 8-ми септември, датумот кога во 1991-та година речиси секој еден граѓанин се изјасни за самостојна држава. Грчко ембарго поради непризнавањето на уставното име, обид за атентат врз претседателот на Републиката, бегаска криза и воен конфликт кој заврши со потпишување на Рамковниот Договор – oд самиот почеток земјата минуваше низ потешкотии и проблеми.

Во овие 29 години не изостанаа ниту политичките кризи, а најголемата од нив заврши со Договорот од Пржино.

Loading...

Но денес ја извадивме државата на прав пат и не чека периодот на интензивна европеизација, ќе рече премиерот Заев од платото пред Владата, каде што беше одржана годинашната прослава.

На обраќањето кое го следеше претседателот Пендаровски, но и неколку нови министри, Заев истакна дека на нас ни припадна одговорноста да го одржиме сонот на многу генерации и да ја зачуваме македонската држава.          

„Во таа насока ја повикувам опозицијата да ги напушти тесноградите партиски интереси и да покаже државничко однесување. Патот кон независност е поплочен со заложбите, напорите и саможртвата на  огромен број генерации во македонската историја. Ја имаме неповторливата можност Северна Македонија да седне на своето столче на масата на европските држави”.

Заев ја искористи и можноста да ја презентира работната агенда на новиот владин кабинет. Приоритет – владеењето на правото.

„Доаѓа време на ред, правда и дисциплина. Новата Влада влегува во бескомпромисна борба против корупцијата и криминалот на сите нивоа. Таа ќе биде најважната приказна. Законите се донесени, сега е време за нивно брзо и доследно спроведување. Кој не сака да почитува закон, ќе се соочи со закон”.

Претседателот Пендаровски, пак, за националниот празник повика на соработка меѓу политичките субјекти, толку нужна за брзо изодување на европскиот пат.

„Ако постои национален консензус за тоа на зборови, сега е нужен и реален, конкретен консенсус меѓу власта и опозицијата, невладиниот сектор и бизнис заедницата за брзо завршување на преговорите затоа што тие се исклучително значаен инструмент за подобрување на животот на сите наши граѓани”.

Честитајќи го празникот и посакувајќи подобри денови за Македонија, од опозицијата, пак, велат дека и по 29 години, ние како генерација не ја оправдуваме борбата на претходните генерации Македонци.    

„Не ги исполнуваме целите за кои тие се бореа затоа што имаме држава со слаби институции, земја потопена со криминал и корупција, намачен и сиромашен народ. Мафија, мафија која управува со државата и сака да управува со животите на луѓето. Нашата генерација е тука и чекаме нова шанса”.

Кон честитиките се приклучи и ДУИ.

„За овие 29 години државност, поминавме долг и тежок пат, а сепак се уште се соочуваме со големи предизвици пред нас. Наша должност е да ги решиме овие предизвици, еден по еден, денес, за идните генерации да можат да живеат во мир и просперитет”, посочи лидерот на партијата Али Ахмети.

Една стратешка цел членството во НАТО е исполнета, но Македонија ја чека долг пат кон ЕУ. По 15 години чекање добивме одлука за почеток на пристапните преговори со Унија, а земјава ја очекува напорна реформска агенда за да ги достигне стандардите на модерна европска демократија. 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Нов четврти пакет помош од Владата: 31 мерка во вредност од 470 милиони евра

Македонија

90% од занаетите изумираат, заминуваат во историјата – Мичо, последниот производител на јажиња во Кичево

4NEWS.mk

Физички напад и грабеж во Скопје

Македонија

21 век, а струшки села без вода за пиење – Жителите разочарани: „Полошо може да биде, подобро не“

4NEWS.mk

Речиси еден милион починати од корона вирусот во светот

Македонија

Кичевци протестираа со возила против поскапувањето на струјата

4NEWS.mk

Струмичките археолози трагаат по изгубените средновековни населби

Македонија

Што прави градоначалникот на Бутел? – Многу вети, а сите работи заглавија!

4NEWS.mk

Задоволни ли се синдикатите и бизнис заедницата од новите мерки за помош?

Македонија

Нови 470 милиони евра за четвртиот пакет – премиерот Заев го претстави новиот пакет со 31 поединечна мерка

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Кротката убавица Бојана, покажа дека е лавица и го победи карциномот

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com