Поврзи се

4NEWS.mk

Македонија влезе во процедура за набавка на вакцина

Published

on

Македонија веќе аплицираше за првиот контигент вакцини против Ковид 19 преку Ковакс механизмот. Нарачани се 800 000 дози. Се очекуваат до крајот на годинава или на почетокот на следната, првата вакцина која ќе биде одобрена на пазарот да биде дистрибуирана и кај нас. Но, колку е овој рок веројатен, останува а се види. Веќе две големи фармацевтски компании го паузираат тестирањето на вакцините. По Астра Зенека која работи со Оксфордската вакцина, сега и американскиот фармацевтски концерн Џонсон анд Џонсон го стопираше клиничкото испитување, поради необјаснива реакција кај еден од испитанициите. Оттаму не даваат детали за случајот. Оксфордската вакцина исто така е ставена на пауза откако во третата фаза на кличничко естирање кај еден учесник се појавиле невролошки симптоми. Блиску до целата е и американскиот фармацевтскиот гигант Модерна, кој најави дека ке побара ограничено користење на нивната вакцина кај високо ризичните групи.

-Текстот продолжува по рекламата-

И компанијата Фајзер заедно со германската Бионтех е во тертата фаза на клиничко тестирање врз над 30 000 испитаници, а највено е и тестирање врз деца под 12 години. Сепак сите овие вакцини треба да бидат одобрени. Во Русија пак веќе е регистрирана и втората вакцина против ковид. По Спутник пет е лиценцирана и вакцината развиена во лабараторијата Вектор во Новосибирск. Нејзиното име е Епивак корона, а руските експерти велат дека е ефикасна и безбедна. Таа е во рана фаза на клиничко тестирање. Што се однесува до Спутник 5 таа веќе ја примија стотици високоризични пациенти во Русија. Сепак Запад е скептичен. За нив оваа вакцина е небезбедна, ризична и недоволно тестирана. Од  Москва велат дека ништо не кријат и дека се е транспарентно.

Во мешѓувреме Путин најави дека на пат е и трета вакцина од центарот Чумаков на Руската акдемија на науките.

Фото за вовед: 
Видео: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com