Поврзи се

4NEWS.mk

Македонијапат ќе ја урива дивоградбата пред Мавровка

Published

on

Македонијапат ќе ја урива дивоградбата пред Трговскиот центар Мавровка откако општина Чаир на два тендери не можеше да најде компанија која ќе го стори тоа.

-Текстот продолжува по рекламата-

Старо-новиот премиер Заев преку Фејсбук истакна дека на првата владина седна донесена е одлука Македонија пат да ангажира механизација, средства за работа и вработени за уривање на бесправно изградениот објект, и тоа на сопствена сметка.

Пред уривање на дивоградбата општина Чаир и претпријатието ќе треба да потпишат Договор.

Loading...

-По исполнување на обврските од договорот општина Чаир и Јавното претпријатие за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта во рок од 7 дена, се задолжени да подготват и до Владата на Република Северна Македонија да достават соодветна Информација за извшување на обврските од одлуката, напиша Заев на Фејсбук.

Од општина Чаир во краток телефонски разговор за Сител потврдуваат дека општината ќе ја испочитува владината одлука.

-Општина Чаир ќе пристапи кон потпишување на Договор со ЈП за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта во наредните денови. По завршување на оваа процедура објектот ќе биде урнат. А за точниот датум навремено ќе бидете известени и повикани да го проследите уривањето на објектот, велат од прес-службата во Чаир.

Полицијата по повеќе од еден месец денеска го пронајде фантомскиот инвеститор на објектот и му поднесе кривична пријава до Јавното обвинителство. Станува збор за 34-годишниот М.А.

На местото на старото кафуле Фонтана кое изгоре во пожар минатата година наместо тенда од времен карактер никна објект со столбови широки еден метар кои се поставени на цврста бетонска подлога.

Претходно, скопскиот градоначалник Шилегов рече дека по формирањето на новата Влада ќе бара Град Скопје да ги добие ингеренциите врз градежниот инспекторат за да се спречи урбаното дивеење во главниот град.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

Јанкулоска: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата во која живеам, јас сум дома, никаде не бегам

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com