Поврзи се

4NEWS.mk

Македонските средношколци ги подобрија резултатите на листата на ПИСА

Published

on

Една позиција напред за македонските средношколци на најголемото светско меѓународно тестирање во образованието. Организацијата за економска соработка и развој денеска ги објави резултатите од ПИСА тестот, на кој беа проценувани знаењата на 15-годишните ученици за наука, математика и писменост.

-Текстот продолжува по рекламата-

Македонските ученици се најдоа на 67-то место во рангот од 79 земји. Од Министерството за образование велат дека се задоволни од резултатите. Македонија е меѓу земјите со најголем напредок, споредено со минатото рангирање пред три години.

“Ова е значителен напредок, споредено со 2015, по сите области. Македонија оствари најголем скок. Втора земја по скокот реализиран, по читање сме први, во математика сме трети, по наука сме втори. По скокот направен. Ова е одличен показател дека се движиме во правилна насока” 

Според Адеми, подобрувањето се должи на новите образовни политики. Иако во регионот послаб резултат од нашите ученици покажале само оние од Косово, министерот вели дека сега е најважно што сме се отргнале од дното.

Од земјите во регионот, на ПИСА тестирањето најдобро рангирана е Словенија на 21-то место. Највисоко рангирани и оваа година се азиските земји. Најдобро оценетите средношколци се во Кина, Сингапур и во Макао.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Објавена нова бомба за Зоран Заев

Македонија

Светиниколска конфекција ги затвори погоните поради зголемување на бројот на заразени од коронавирус

4NEWS.mk

На местото на изгореното кафуле кај Мавровка никнува цврста градба

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија