Поврзи се

4NEWS.mk

Макрон: Северна Македонија и Албанија да се стрпат уште малку пред да добијат датум за преговори со ЕУ

Published

on

Северна Македонија и Албанија уште малку да се стрпат пред да добијат датум за почеток на преговори со ЕУ – ова го изјави францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот на двете влади во Тулуз.. Според официјален Париз, двете земји имаат значителен напредок во домашните реформи, но тоа засега  е недоволно за старт на преговорите..

-Текстот продолжува по рекламата-

Ја споделувам истата геополитичка и стратешка визија со германската канцеларка. Сакам да испратам позитивен сигнал до лидерите на Сверна Македонија и Албанија, но сериозно погледнато сега јас морам да им порачам: овојпат нам ни е потребно малку повеќе време за да ги средиме работите.

По средбата Макрон – Меркел, германската канцеларка ја релативизираше тезата дека меѓу Германија и Франција постои судир околу ЕУ перспективите на Македонија и Албанија и порача дека на земјите од Западен балкан е неопходна европската перспектива.. Според Меркел процесот на пристапување треба да е потранспарентен и да може да врати назад при недоволен напредок.

Сепак, двајцата лидери оставаат простор за размислување до самитот на ЕУ во петок каде се можни позитивни сценарија за кои велат дека треба да се прифатливи и за останатите членки на Европската унија.  

 

 

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Замина тивко во ноќта без глас- јавноста вечно ќе го памети омилениот актер од македонските народни приказни и филмови

Македонија

ВИДЕО: Чомовски во „Click Plus“ прв пат зборува за „Рекет“

4NEWS.mk

Ќе заврши како Атлантида: Ова се причините поради кои Венеција се повеќе тоне

4NEWS.mk

Кавадарци ја доби првата паметна клупа во градот

4NEWS.mk

Бела смрт ја демне Унгарија: Издадено посебно предупредување за туристите во оваа земја

4NEWS.mk

Како бебе бил оставен во контејнер за ѓубре, а денес е милионер

4NEWS.mk

Македонски камион се преврте на автопатот Ниш – Белград

Македонија

Таткото на 19-годишниот Незир бара помош за синот – бара болница за лекување надвор од државата

4NEWS.mk

Бебето им умрело од глад зошто родителите вегани го хранеле само со овошје и зеленчук, полицијата затекна кај нив уште изгладнети деца

Македонија

Му откажа левиот бубрег на Боки 13

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com