Медицински сестри ги чуваат инкубаторите на новороденчињата во секунди од земјотресот (ВИДЕО)

Безбедносните камери од одделението за неонатологија во болницата во турскиот град Газиантеп покажуваат како медицински сестри брзаат кон инкубаторите на новороденчиња за да не паднат од потресите.

Видеото го дистрибуираше Министерството за здравство на нашиот југозападен сосед. Снимката е од  земјотресот во Турција на 6 февруари, кој се случи нешто по 4 часот по локално време.

Обединетите Арапски Емирати и Велика Британија објавија дека испраќаат теренски болници за да им служат на спасувачките тимови во Турција и Сирија. Од потресите беа зафатени зградите на медицинските установи во подрачјето на земјотресите.

Светската здравствена организација објави дека хуманитарната катастрофа може да погоди повеќе луѓе отколку самиот земјотрес.

Шест дена по земјотресите, бројот на жртвите надминува 28 илјади во Турција и Сирија, пренесува Ројтерс. Ова е најразорниот земјотрес кај нашиот сосед од 1939 година.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното