Поврзи се

4NEWS.mk

Министерот тврди дека нема проблем со откупот на тутун, заменикот обвинува дека состојбата на терен е алармантна

Published

on

Раководството во Министерството за земјоделство со спротивни ставови за тоа како се одвива откупот на тутунот. Додека  министерот тврди дека тутунот речиси целосно е откупен две недели пред крајниот рок, техничкиот заменик министерот од редот на опозицијата обвинува дека состојбата на терен е алармантна.

-Текстот продолжува по рекламата-

“Додека министерот не ги прошета сите села во република Македонија каде што се произведува тутун, овие прес конференции и овие изјави не му држат вода. Едноставно ситуацијата на терен е премногу алармантна. Има премногу тутун што не е откупен. Меѓутоа, постои голема веројатност да не биде откупен тутунот, а времето се затоплува и квалитетот му се намалува”, вели Цветан Трипуновски, заменик министер за земјоделство.

Од друга страна министерот е оптимист дека откупот на тутунот целосно ќе заврши наредните денови.

Loading...

“Последната состојба е дека 97% од тутунот е откупен. Во моментов, значи до вчера, постигната е просечна цена е 220,45 денари, што значи дека ако ги споредиме последните години е највисока просечна откупна цена. Во моментот состојбата што ја следиме барем на терен државните инспектори за земјоделство се активни, а против второстепената комисија сè уште нема поднесена жалба од самите тутунари, кои може да го искористат и тоа право”, рече министерот за земјоделство, Трајан Димковски.

Согласно договорите, откупните пунктови мора да се отворени до 29 февруари, до кога е законскиот краен рок за откуп на тутунот.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Кротката убавица Бојана, покажа дека е лавица и го победи карциномот

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com