Поврзи се

4NEWS.mk

Министерот тврди дека нема проблем со откупот на тутун, заменикот обвинува дека состојбата на терен е алармантна

Published

on

Раководството во Министерството за земјоделство со спротивни ставови за тоа како се одвива откупот на тутунот. Додека  министерот тврди дека тутунот речиси целосно е откупен две недели пред крајниот рок, техничкиот заменик министерот од редот на опозицијата обвинува дека состојбата на терен е алармантна.

-Текстот продолжува по рекламата-

“Додека министерот не ги прошета сите села во република Македонија каде што се произведува тутун, овие прес конференции и овие изјави не му држат вода. Едноставно ситуацијата на терен е премногу алармантна. Има премногу тутун што не е откупен. Меѓутоа, постои голема веројатност да не биде откупен тутунот, а времето се затоплува и квалитетот му се намалува”, вели Цветан Трипуновски, заменик министер за земјоделство.

Од друга страна министерот е оптимист дека откупот на тутунот целосно ќе заврши наредните денови.

“Последната состојба е дека 97% од тутунот е откупен. Во моментов, значи до вчера, постигната е просечна цена е 220,45 денари, што значи дека ако ги споредиме последните години е највисока просечна откупна цена. Во моментот состојбата што ја следиме барем на терен државните инспектори за земјоделство се активни, а против второстепената комисија сè уште нема поднесена жалба од самите тутунари, кои може да го искористат и тоа право”, рече министерот за земјоделство, Трајан Димковски.

Согласно договорите, откупните пунктови мора да се отворени до 29 февруари, до кога е законскиот краен рок за откуп на тутунот.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ приморано гласале за „Северна“, во НАТО нема веќе да ја игнорираат придавката, а ќе се борат против корупцијата

4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

4NEWS.mk

Патеките и летниковците на велешко езеро „Младост“ од годинава секојдневно ќе се одржуваат

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Премиерот бара разрешување, Царовска молчи, Мизрахи вели не добила буџет од Владата за промена на таблата

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com