Поврзи се

4NEWS.mk

ММФ: Македонската економија со пад од 5,4% оваа година

Published

on

Македонската економија годинава ќе забележи пад од 5,4%, проекција која е многу полоша од априлската, кога се очекуваше негатива од 4 отсто, предвидува ММФ во најновиот Извештај. Подобри бројки очекуваат наредната година, кога БДП би остварил раст од 5,5 отсо. Годинава би ја завршиле со инфлација од 0,9%, и дефицит на тековната сметка од 4,7%.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ковид кризата силно ги погоди економиите во светот, но најмногу ќе страдаат сиромашните земји, кои ќе имаат потреба од финансиска помош од другите земји. ОД ММф предвидуваат дека бројот на отпуштени работници ќе расте , а  сиромашните ќе станат уште посиромашни. Затоа бараат државите да  помогнат и со своите фискални политики да издејствуваат работните места да се задржат. 

Сепак, од ММФ  предвидуваат дека глобалната рецесија, предизвикатана од корона кризатат ќе биде послаба  отколку што се очекуваше . Светскиот Бруто домашен прозивод ќе биде во минус од 4,4%, прогноза која е  за 0,8% помала од првичната во јуни. 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Исполнет капацитетот на струмичката болница за лекување на ковид – пациенти

Македонија

Филипче: Мерките за заштита од Ковид итно да се донесат во Собранието, состојбата со вирусот е алармантна

4NEWS.mk

Филипче: Итно мора да се донесат мерките за заштита од Ковид-19 кои се во Собранието

Македонија

Приведен скопјанец баран со потерница

4NEWS.mk

Во Општата болница во Кочани отворено Ковид одделение, згрижени првите пациенти

Македонија

Евростат: Катастрофален пад на авиосообраќајот во ЕУ и Северна Македонија

4NEWS.mk

Физичка пресметка помеѓу кичевци, едно од лицата пренесено на скопските клиники

Македонија

„Постојат сериозни аргументи за носењето маски на отворено“, кажа Заев

4NEWS.mk

Опозицијата побарала дополнително време да ги разгледа измените на Законот за заштита од заразни болести

Македонија

Заев: Бугарија од Македонија не бара промена на Уставот, овие прашања не се за лидерите на партиите

Македонија

Рамковска: Најдовме пари да платиме, ама една порака од Груевски промени се!

4NEWS.mk

Срцев удар причина за сообраќајката на Рузвелтова – почина лекар од Клиниката за пулмологија

Македонија

Николовски: Опозицијата е командувана од Будимпешта, но таму има квалитетни луѓе

4NEWS.mk

Ќе се менува законот за полицијата да може да влегува во домовите

Македонија

Николовски потврди тоа што го објави ТВ21: Фирма блиска до сопругот на Шахпаска повлечена од листата за владини субвенции

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Што сега прави Велија Рамковски? Зборува неговата ќерка Емел

Македонија

Хоџа: Немаме проблем Алтернатива да биде дел од Владата

Македонија

Заврши владината седница: Ова се донесените одлуки

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com