Поврзи се

4NEWS.mk

На три месеци се одложува наплатата на кредитите

Published

on

Додека  Народни банки во регионот на минимум 3 месеци ги замрзнаа ратите на кредитите за сите граѓани и фирми, нашата Народна банка само со препорака – секоја банка да одлучува посебно, за секој клиент. Само граѓаните и фирмите кои ќе имаат проблем со плаќањето можат да побараат мораториум на плаќањето рати, но банката ќе одлучи дали ќе им го дозволи тоа.. По цел ден заседавање, Советот на Народната банка со препорака – за пребродување на кризниот период, лицата можат да бараат одлагање на плаќањето рати за кредит,  пролонгирање на рокот на достасување, пониска камата или одобрување нов поповолен кредит. Сепак, деловната банка ќе го има крајниот збор, врз основа на кредитното портфолио на клиентот. Ова значи дека ако банката процени, може и воопшто да не ги промени кредитните услови. Во соопштениетото на Народната банка се наведува и дека овие флексибилни услови им се достапни само на лицата и фирмите кои при отплатата  биле редовни, односно немале нефункционални кредити.

-Текстот продолжува по рекламата-

Бизнисот и граѓаните очекуваа  целосно замрзнување на плаќањето рати за кредит на 3 месеци, како што направија Народните банки во Црна Гора, Србија, Албанија, Австрија.  Велика Британија.  Словенија и Унгарија целосно ги замрзнаа плаќањата до крајот на годината, а Италија е првата земја која во целост ги одложи исплатите на кредитите додека не заврши корона кризата. Во моментов Хрватското здружение за банки заедно со Централата, размислува за воведување одложено плаќање на ратите, на најмалку 3 месеци.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com