Поврзи се

4NEWS.mk

Нема да има прекин на наставата поради грипот

Published

on

Нема прекин на наставата поради грипот. Комисијата за заразни болести не препорача вонреден распуст за учениците заради ширењето на вирусот меѓу школската популација.

-Текстот продолжува по рекламата-

Засега нема нови мерки. Во меѓувреме расте бројот на заболени. Минатата недела регистрирани над 5.600 случаи, најмногу за една седмица, а најголем дел се ученици.

Иако училиштата се испразнети ниту во образование, ниту во здравство немаат податоци колку деца отсуствувале од настава.

-Ние ја следиме состојбата, изјави министерот за образование Арбер Адеми.

-Ние не сме добиле податоци од образовните институции, изјави д-р Гордана Кузмановска, епидемиолог во ИЈЗ.

Епидемиолозите сметаат дека е потребно да се исполнат неколку услови за да се донесат мерки за спречување на ширење на грипот во училиштата.

-Сметам дека не е задоцнето, сезона на грип е и нормално е да имаме зголемен број случаи, додаде д-р Гордана Кузмановска, епидемиолог во ИЈЗ

Во меѓувреме во земјава е регистриран и трет смртен случај од компликации од грип. На Пулмологија почина 50 годишен маж кој имал повеќе хронични заболувања.

Инаку денеска во државата се очекува да пристигнат и првите 6 од 50-тината работници од Кина. Иако поради коронавирусот пред доаѓањето во Македонија престојуваа 14 дена во карантин, не е исклучена можноста да поминат уште 2 недели под надзор , но за тоа ќе одлучат лекарите откако ќе им направат прегледи и епидемиолошка анкета дали имале контакт со заболени или сомнителни случаи со Коронавирус.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД ШТИП: Момчиња тепаат девојка, МВР најави најстроги санкции

4NEWS.mk

Почина најстариот брат на Борис Трајковски- Мојсеј Трајковски

4NEWS.mk

Австралиски научници открија: Лек против вошки го убива вирусот Ковид-19

4NEWS.mk

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

4NEWS.mk

Бил Гејтс предлага три чекори за справување со новиот коронавирус

Македонија

Спасовски: 250 илјади вработени можат да добијат минимална плата од 14.500 денари за април и мај

4NEWS.mk

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Македонија

Што доколку добивте отказ или договор за спогодба на работа? Одговара Ангеловска во „Click Plus“

4NEWS.mk

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

4NEWS.mk

Северна Кореја тврди дека нема ниту еден случај на Ковид-19

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com