Свет
18,506,124
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 20:21 20:21
Македонија
21,412
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 20:21 20:21
Македонија
1,731
Вкупно починати
Updated on 29/11/2020 20:21 20:21
Македонија
38,400
Вкупно оздравени
Updated on 29/11/2020 20:21 20:21

Нема датум кога угостителите ќе почнат со работа

Од 4 до 20 илјади работници ќе бидат отпуштени од туристичкиот сектор ако кризата со пандемијата трае до крајот на годинава. Ако  заврши  следниот  месец,  до 12 000 работници би останале без работа.  Загубите би изнесувале од 200 до 300 милиони долари. Ова се двете најлоши сценарија кои се предвдуваат. Според анализите речиси сите компании од угостителско – туристичкиот сектор се изјасниле дека ќе имаат им биде потребно повеќе од полова година да застанат на нозе. Посочија дека веќе има фирми кои привремено ставиле клуч на врата.

Поради ваквите анализи компаниите од двата  сектори предлагаат до владата субвенционирањето на платите да продолжи и во слендиот период работодавачоте да се ослободат од исплата на к 15, безкаматните кредити да бидат во висина на прикажаните трошоци.

loading...

Иако министерот за здравство Филиче рече дека угостителите со работа ќе почнат од следната недела, сепак  официјален датум кога можат да отворат сеуште нема. 

Го имаат добиено само протоколот односно начинот по кој треба да работат откако ќе ги отворат летните тераси.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Познато кога вакцината против коронавирус пристигнува во Македонија

Во Македоија вакцината се очекува да пристигне на почетокот на следната година, велат здравствените власти. Премиерот Заев најави дека се издвоени 390...

Рикер му пиша на Заев: Решение за билатералните прашања да се бара надвор од интеграцијата на РСМ во ЕУ

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува дека Соединетите...

„Птицата со граната“ на Бенкси продадена за 170.000 евра

Сликата на платно „Птица со граната“ на мистериозниот британски уличен уметник Бенкси е продадена на аукција во Холандија вчера, за 170.000 евра. Како што соопшти...
Skopje
broken clouds
6.1 ° C
7.2 °
5 °
59 %
3.6kmh
75 %
Sun
7 °
Mon
6 °
Tue
4 °
Wed
7 °
Thu
9 °