Поврзи се

4NEWS.mk

Нема повеќе сушење алишта на тераси и во дворови ако се свртени кон главните улици

Published

on

Жителите на Ѓорче Петров реагираат на копираните одлуки од град Скопје за комуналниот ред.

-Текстот продолжува по рекламата-

По 6 години откако за граѓаните во централното подрачје на Скопје беше забрането да сушат алишта на балкон, деновиве градоначалникот Александар Наумовски одлучи да го активира истото решение. Не објаснува зошто токму сега кога општината има бројни комунални, еколошки и инфраструктурни проблеми, тој се решава да контролира кој и каде го суши вешот. Од општината велат со новите измени се дефинираат надлежностите и целта да се превенира пред да се казнува.

„Мора да напоменеме дека претходната одлука содржеше членови кои се контадикторини и се во правец на загадување, а не на заштита на животната средина. Само за пример, претходно во Ѓорче Петров беше дозволено да се одлага смет до и околу контејнерите“. Стои во одговорот од општината.

Loading...

Граѓаните зачудени и револтирани од оваа одлука му порачуваат на градоначалникот да се занимава со вистинските проблеми што ги мачат. 

Во измените на одлуката за комунален ред стои дека за граѓаните кои живеат во куќа чиј двор излегува на улица или плоштад, забрането е  да имаат повисока трева од 10 цм, да засадуваат овошни дрвја чии плодови ја валкаат јавната површина, гранчиња и украсни растенија да не висат надвор од приватниот имот. Ова важи и за дворните места на зградите.

Општинската власт сепак смета дека е позитивно што се разбранувала јавноста по оваа одлука, бидејќи тоа ќе ја подигне свеста кај граѓаните.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

16 „жешки точки“ во земјава и се закануваат на животната средина

Македонија

Георгиев: Луѓе блиски до Црвенковски се враќаат во СДСМ

4NEWS.mk

Изградбата на пругата кон Бугарија во застој, а Владата најавува и пруга кон Албанија

Македонија

Дрвократци нападнале пет полицајци вечерва во Велес – двајца се тешко повредени

4NEWS.mk

Собраниската надзорна улога врз државните институции само декор

Македонија

Георгиев: Очекувам процепот меѓу СДСМ и ДУИ да се продлабочува

4NEWS.mk

СОНК: Ако не добијат технички средства наставниците нема да можат да почнат со настава

Македонија

Димовски: Ќе има сериозни предизвици за менаџирање на парламентарното мнозинство

4NEWS.mk

Крастев: Заканите од Каракачанов се реални – целта е да проработи комисијата

Македонија

Ќе има ли пруга од Кичево до Албанија? – Владата даде зелено светло, МЖ-инфраструктура бара пари

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Јанкулоска: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата во која живеам, јас сум дома, никаде не бегам

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

Македонија

МВР ја „чува“ екс министерката Јанкулоска – Груевски во Будимпешта, соработниците се соочуваат со затвор

Македонија

Чулев: Заплашување, сеење страв, политички реваншизам се двата актуелни случаи

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com