Поврзи се

4NEWS.mk

Нема термин во „Мој термин“ во болниците и терцијарното здравство до крајот на септември

Published

on

Ако не сте итен случај, а сакате во септември да ве прегледа специјалист од Клинички или во ГОБ “8 септември” нема да може зошто нема термини преку “Мој термин”. На повеќе Клиники и во градската општа болница до крајот на месецот пополнети се местата речиси за сите специјалности. Од друга страна ако сакате да изберете и конкретен лекар некои од нив воопшто не ги дава системот за да закажете.

-Текстот продолжува по рекламата-

-За амбулантски прегледи пополнети се термините за сите амбуланти и дејности  во болницата. Секако дека постојат редови на чекање за операција за хроничните пациенти особено за оперативните термини. Направена е таа листа на чекање. Тие кои најдолго чекале ќе го земат приоритетот. И мислам со зголемување на интензитетот на работа и на салите и амбулантите и бројот на оние што чекаат ќе се намали за краток период, изјави д-р Христијан Костов, директор на ГОБ “8 септември”.

За која специјалност и во која ЈЗУ најмногу се чека за преглед, конкретен одговор не добивме од министерството за здравство. Од “Мој термин” ни обезбедија само општи податоци дека во септември биле креирани над 93.000 прегледи. Најмногу за интернист, трансфузиолог, рентген, офталмолог, психијатар. Месецов најмногу закажани термини има на Институтот за трансфузиона медицина, Клиничките болници во Битола, Штип и Тетово, ГОБ 8 септември и во скопските поликлиники.

Loading...

Токму во некои од поликлиниките во состав на Здравствен дом Скопје кон крајот на месецот може да се најде некој термин за интернист и офталмолог кои се и најбарани, велат матични лекари кои ги контактираше Сител.

Инаку после 6 месеци поради корона вирусот “Мој термин” повторно профункционира на 1 септември. Сега прегледите се закажуваат на 30 минути што значи еден специјалист  кога е во амбуланта во смена може да прегледа максимум 11 пациенти.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Тема на денот: Како ќе функционира власта, а како опозицијата во тазе оформениот парламент?

Македонија

Избегнат инцидент на етничка основа – свадбари тргнале по невестата, ги пресретнале „Комити“

4NEWS.mk

Идентификувана жената која испрати писмо со отров доТрамп

Македонија

Филипче: Најостро го осудувам нападот на колегата лекар – институциите целосно да го истражат случајот

4NEWS.mk

Има ли ефект засилената контрола на сообраќајната полиција на мотоциклистите во Скопје?

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

4NEWS.mk

Во Струмица полицијата делеше едукативни материјали по повод Европската недела на мобилност

Македонија

Нападнат лекар од токсикологија, завршил на Ургентен

4NEWS.mk

Нов протест на мајките на породилно

Македонија

Селмани за најавените субвенции на вработувања по етнички клуч: „ДУИ, па дури и СДСМ, ветуваат сѐ за да привлечат што повеќе гласачи“

Македонија

Црногорската амбасадорка го прекршила протоколот за облекување на состанокот со вицепремиерот Груби

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ФОТО: Протест на ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

4NEWS.mk

Ѓоргиев за Сител: Архивите откриваат дека Гоце бил и Бугарин и Македонец

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

МВР: Отказ за советникот на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com