Поврзи се

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Published

on

Директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност Лидија Димова веќе може да почне да си ги пакува личните работи од својата канцеларија бидејќи Владата најави дека нејзиниот ангажман таму ќе трае до првата наредна седница бидејќи тогаш, Вицпремиерот задолжен за борба против корупцијата ќе достави предлог за нејзино разрешување.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Директорката Лидија Димова, смета дека не треба да даде оставка, но јас имам спротивен став. На наредната владина седница ќе побарам оставка и разрешување на директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност – напиша вицепремиерот Љупчо Николовски на социјалните мрежи. 

Димова претходно на прес-конференција рече дека не дава оставка и оти за програмата „Еразмус плус“ може да аплицира секој. Денеска во телефонски разговор не сакаше да даде никаков коментар. Кратко рече дека не знае што се случува во моментов. 

Случајот го истражува и финансиската полиција и антикрупциска а своја истрага води и Европската Комисија. 

Скандалот во чиј центар е Димова изби на почетокот на минатата недела кога медиумите објавија дека фризерница од Скопје добила 270.000 евра европски пари а дополнително пари се делеле и за тренирање на магариња. Медиумите објавија дека Димова откако станала директорка за Агенцијата купила две луксузни возила за кои граѓаните платија 90.000 евра.

 

Александар Спасовски

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Филипче: Мерките за заштита од Ковид итно да се донесат во Собранието, состојбата со вирусот е алармантна

4NEWS.mk

Филипче: Итно мора да се донесат мерките за заштита од Ковид-19 кои се во Собранието

Македонија

Приведен скопјанец баран со потерница

4NEWS.mk

Во Општата болница во Кочани отворено Ковид одделение, згрижени првите пациенти

Македонија

Евростат: Катастрофален пад на авиосообраќајот во ЕУ и Северна Македонија

4NEWS.mk

Физичка пресметка помеѓу кичевци, едно од лицата пренесено на скопските клиники

Македонија

„Постојат сериозни аргументи за носењето маски на отворено“, кажа Заев

4NEWS.mk

Опозицијата побарала дополнително време да ги разгледа измените на Законот за заштита од заразни болести

Македонија

Заев: Бугарија од Македонија не бара промена на Уставот, овие прашања не се за лидерите на партиите

4NEWS.mk

Почнува назначувањето на третиот ешалон, Владата ќе расправа и за разрешување на Димова

Македонија

Рамковска: Најдовме пари да платиме, ама една порака од Груевски промени се!

4NEWS.mk

Срцев удар причина за сообраќајката на Рузвелтова – почина лекар од Клиниката за пулмологија

Македонија

Николовски: Опозицијата е командувана од Будимпешта, но таму има квалитетни луѓе

4NEWS.mk

Ќе се менува законот за полицијата да може да влегува во домовите

Македонија

Николовски потврди тоа што го објави ТВ21: Фирма блиска до сопругот на Шахпаска повлечена од листата за владини субвенции

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Што сега прави Велија Рамковски? Зборува неговата ќерка Емел

Македонија

Хоџа: Немаме проблем Алтернатива да биде дел од Владата

Македонија

Заврши владината седница: Ова се донесените одлуки

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com