Поврзи се

4NEWS.mk

Новиот пакет економски мерки меѓу приоритетите за новата Влада

Published

on

Пакет економски мерки за санирање на штетите од корона кризата. Ова ќе биде приоритетот на новата Влада. Мандатарот Заев иако не прецизираше  што точно ќе содржи  пакет за поддршка, посочи дека во следниот период заедно со сите засегнати страни синдикатите, коморите, работодавачите ќе ги договорат економските мерки кои се очекува да помогнат за зголемување на еконмскиот раст до 4 проценти и подобрување на стандардот на граѓаните.

-Текстот продолжува по рекламата-

Една мерка за која се размислува да биде  воведена  е можноста за предвремено пензионирање до максимум пет години пред остварувањето на правото за пензија ама со намален износ на пензијата. Оваа мерка предизвика најмногу интерес во јавноста. Заев тврди дека пензискиот фонд ќе може да го издржи тоа затоа што во време на пандемија приходите во фондот се пораснати за  околу  8 проценти.

Заев најави и рушење на објектот кај Мавровка,  кој  вели дека е дивоградба и ќе се направи се што е потребно за утврдување на правните прописи.

Loading...

Дел од бизнисмените веќе посочија дека  новиот четврт по ред пакет не смее да биде селективен и со него мора да бидат  опфатени сите бизниси. Очекуваат мерката замрзнување на кредитите да продолжи , но  и да се обезбедат повеќе пари од меѓународниот и домашниот пазар за нови инвестиции,   бизнис идеи и поголем развој на стопанството.

 

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Јанкулоска: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата во која живеам, јас сум дома, никаде не бегам

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

Македонија

МВР ја „чува“ екс министерката Јанкулоска – Груевски во Будимпешта, соработниците се соочуваат со затвор

Македонија

Чулев: Заплашување, сеење страв, политички реваншизам се двата актуелни случаи

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com