Поврзи се

4NEWS.mk

Ново одложување на старт на сезоната во мак-баскетот

Published

on

Ново одложување на натпреварувањата во мак-баскетот. 
 
Откако минатиот петок МКФ реши да го пролонгира стартот на Првата машка лига, на неодредено време, сега од „куќата на кошарката“ стигнува информација за одложување на стартот на шампионатот во Првата женска лига. 
 
Како што информираат од федерацијата, донесената одлука за одложување на почетокот сезоната 2020/2021 кај дамите, а кој беше предвиден да биде претстојниов викенд, односно на 19 октомври, е пролонгиран поради епидемиолошка ситуација во земјата и бројот на ново заболени. 
 
Во наредниот период, федерацијата очекува потврдата од страна на Комисијата за заразни болести и Институтот за јавно здравје, за предлог Протоколот за реализација на планираните активности во натпреварувачката сезона 2020/2021 
 
Имајќи во предвид дека веќе неколку прволигашки екипи во машка конкуренција веќе се во изолација, тоа сигурно ќе значи и дополнително пролонгирање на целокупните активност во мак-баскетот. 
 
Потсетување дека во моментов во застој покрај кошарката е и ракометот, додека натпреварите во одбојкарското првенство започнаа минатиот викенд, а во фудбалската Прва лига претстојниот викенд треба да се играат дуелите од деветтото коло. 
Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

-Текстот продолжува по рекламата-
Совет за етика во медиуми

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com