Поврзи се

4NEWS.mk

Од октомври масовното вакцинирање против коронавирусот во Русија

Published

on

Масовното вакцинирање против корона вирусот во Русија ќе почне во периодот од октомври, соопштија здравствените власти. Вакцината направена и тестирана во државниот институт за истражување Галамеј треба да биде регистрирана наредниве недели. Паралено клинички се тестира уште една вакцина во лабораторијата за заразни болести Вектор, во Новосибирск. Се планира производство на околу 70 милиони дози, а во првиот бран на имунизиација ќе бидат опфатени медицинскиот персонал и наставниот кадар.

-Текстот продолжува по рекламата-

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека ке ја забрани апликацијата Тик-Ток која е во сопственсот на кинеска интернет компанија поради безбедносни прични. Разузнавачките служби изразија загриженост дека кинезите ја злоупотребуваат апликацијата за собирање на личните порадоци на американските корисници. Од компанијата БајтДенс која го поседува Тик-Ток ги отфрлија ваквите обвинувања. Оваа апликација месечно има 800 милиони активни корисници во целиот свет, најмногу во САД и во Индија, која веќе ги забрани сите кинески апликации вклучувајки го и Тик Ток. 

Седумнаесетгодишниот Греем Кларк од Тампа, Флорида, е обвинет за хакирање на Твитер профилите на најбогатите луѓе на светот Џеф Безос, Илон Маск и Бил Гејтс.

Кларк се сомничи дека сакал да преку кражба на индентот на познатите личности да ги наведе жртвите да му праќаат биткоини на негова сметка. Обвинителството соопшти дека само во еден ден на сметката му биле префрлнеи биткоини во вредност од 100.000 доалри.

Покрај Кларк се уапени уште две лица, Британец и Американец, на возраст од по дваесетина години исто така членови на хакерската група чии шртви биле не само бизнисмени туку и политичари, како Обама и Бајден.

Фото за вовед: 
Видео: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Се заострува „битката“ за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се извини за политиките на дел од претходното раководство

Македонија

Полицијата во Синичане по изјавата на Џемаили – Агим Нухиу открива што изјавил градоначалникот на Боговиње во полиција

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри