Поврзи се

4NEWS.mk

ОН: Нова глобална пандемија се заканува на светот

Published

on

Милиони луѓе го губат пристапот до здрава храна, што го влошува проблемот со дебелината низ целиот свет и може да предизвика нова глобална пандемија, според Блумберг.

-Текстот продолжува по рекламата-

Според проценките на ООН, повеќе од 130 милиони луѓе ќе се соочат со глад до крајот на оваа година, но дебелината претставува многу посериозна закана во развиените земји. За време на пандемијата на коронавирус, луѓето ширум светот беа лишени од приходи, принудувајќи ги да заштедат на храна избирајќи нездрава, особено брза храна.

Во моментов, бројот на луѓе со прекумерна тежина е многу пати поголем од бројот на гладни, што е особено забележливо во развиените земји. Така, две третини од Британците во моментов се со прекумерна тежина или дебели. Како резултат, секој седми смртен случај во земјата е предизвикан од нездраво јадење, што постојано ги зголемува медицинските трошоци. Луѓето со прекумерна тежина се повеќе склони кон дијабетес, кардиоваскуларни болести и канцер.

Loading...

Во моментов, според проценките на ООН, три милијарди луѓе во светот не можат да си дозволат здрава храна, што создава предуслови за прекумерна тежина. Тоа може да се дефинира како нова пандемија.

Ако не се преземе нешто, прекумерната тежина и здравствените проблеми што ќе произлезат ќе ги зголемат глобалните здравствени трошоци за 1,3 трилиони долари годишно во следната деценија.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com