Поврзи се

4NEWS.mk

Онлајн седници – власта-за, опозиција децидно-против – што мислат експертите?

Published

on

Опозицијата е децидно против, за власта неопходно е собраниските седници да се одвиваат и онлајн. Според ВМРО-ДПМНЕ, предлогот на Џафери ја открива неспособноста за обезбедување на неопходното мнозинство.

-Текстот продолжува по рекламата-

Дебата и гласање преку интернет не прифаќаат ниту во коалицијата Алијанса и Алтернатива. Во тоа гледаат обид да се манипулира со неопходниот кворум.

За СДСМ прифатливо е пратениците да работат во домашни услови. Очекуваат поддршка и од останатите народни избраници.

Loading...

„Еден заболен независно дали станува збор за пратеник или вработен во собраниските служби, може да ги стави сите пратеници или цело Собрание во изолација. Он-лајн работата не само што е прифатлива за нас пратениците, туку е и нужна“, вели Јован Митревски.

Експретите сметаат дека во услови на панедемија, неопходно е собранието да има алтернативен начин за работа ама само во строго регулирани критериуми.

Можноста за електронски седници, собранискиот спикер ја најави на средбата со британската амбасадорка Галовеј. Се предвидува пратениците во домашен амбиент да бараат збор од Џафери а наместо со кревање рака, за гласање да го користат компјутерот.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com