Поврзи се

4NEWS.mk

Опозицијата поднесе иницијатива до собранието за предвремена ратификација на членството во НАТО

Published

on

Опозицијата бара  Власта да достави закон за ратификација за членство на Македонија во НАТО и овој собраниски состав да гласа за нејзе. Ваква иницијатива поднеле пратениците од ВМРО-ДПМНЕ до  претседателот на Собранието Талат Џафери. Бараат протоколот  да се ратификува пред да се распушти Собранието, за изборите на 12 април.

-Текстот продолжува по рекламата-

Според Џафери, пратениците барањето го упатиле на погрешна адреса.Според уставот, владата,а  не пларламентот е надлежно за ратификација.

По поднесувањето на инцијативата, реагираше и СДСМ.

Дека овој собраниски состав треба да го ратификува протоколот смета и пратеникот Зијадин Села. Според него  земјава треба да  го следи примерот на Црна  Гора, која во 2017 година го ратификуваше протоколот, еден месец пред Холандија и Шпанија да дадат зелено светло. Ја повика власта на закажаната собраниска седница следниот четврток, ратификација да ја стави на точка на дневен ред.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

4NEWS.mk

Скопјанец прободен со нож и оставен на улица

4NEWS.mk

Застрелан познат црногорски бизнисмен во Белград: Тргувал со оружје и имал силни политички врски

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com