Поврзи се

4NEWS.mk

Оштетените штедачи од Еуростандард банка се сретнаа со Заев и со Битиќи

Published

on

 Иницијативниот одбор на Здружението на оштетени штедачи на Еуростандард банка денеска информира дека повторно имале средба со премиерот Зоран Заев, придружуван од  вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи.

-Текстот продолжува по рекламата-

-На состанокот беше повторено барањето на Здружението за носење закон со којшто државата ќе ги преземе побарувањата од физичките и правни лице депоненти на Еуростандард банка и ќе ги обесштети, а потоа државата да наплати од стечајната маса и воедно директно расчисти со криминалот со давање на неповратни кредити којшто се случувал во банката со години. Исто така, беше потенцирано дека сите пратенички групи во Собранието веќе ја дадоа нивната целосна поддршка за носење на предлог-законот, се вели во соопштението.

Премиерот, и покрај првично изразената волја да се помогне, како што се наведува, сега изјави дека тоа е спротивно на законските норми кои важат во нашата земја и дека државата не може да ги обесштети оштетените физички и правни лица на Еуростандард банка преку закон затоа што такво мислење добил од меѓународните финансиски институции. Тој предочил дека Народната Банка на времено реагирала и презела се што е во нејзина надлежност во однос на нерегуларностите во работењето на Еуростандард банка. Иницијативниот одбор, како што се наведува, изрази негодување во врска со таа изјава наведувајќи дека токму под директен надзор и контрола на Народната банка над Еуростандард банка во текот на повеќе минати години се одвивал криминалот тежок речиси 60 милиони евра кои ќе недостасуваат во стечајната постапка за обештетување на оштетените депоненти.

-Исто така, беа потенцирани фрапантните 72 отсто ненаплатливи и тешко наплатливи кредити од кредитното портфолио на фирми во банката наспроти 4,7 отсто колкав што е сега просекот во банкарскиот систем во земјата, со што се покажува дека оваа разлика морала да биде видена од редовните контроли на Народната Банка доколку биле извршувани. На основа на овие и други официјални податоци за состојбата на банката на денот за нејзино затворање, Иницијативниот одбор на Здружението го изрази својот сомнеж дека ненавременото делување на Народната Банка во детектирање и санкционирање на злоупотребите коишто почнале да се случувале во банката пред повеќе години и постепено ескалирале, има одговорност и придонес во тешката состојба во која се наоѓаат оштетените физички и правни лица, а кои сега се оставени сами да се борат за исправање на оваа неправда и грабеж настанати без нивна вина, се вели во соопштението.

Членовите на Иницијативниот одбор ја поздравуваат изјавата на премиерот дека веќе се покренати кривични пријави и други мерки што се во надлежност на Јавното обвинителство. Тие изразија надеж дека одговорните лица ќе бидат изнесени пред лицето на правдата и за сторениот криминал ќе одговараат со своите лични имоти и имотите на нивните семејства за покривање на загубите од криминалот направен во Еуростандард банка. 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Аерозагадувањето зема замав – дали има малверзации со субвенционирањето на клима уреди?

Македонија

Уште една недела до претседателските избори во САД

4NEWS.mk

Николовски за Сител: Процесот на демократизација на сите нивоа во партијата продолжува, следува комбинирана постапка за избор на кандидат за градоначалник на Штип

Македонија

Алармот вклучен, болниците полни со пациенти – „Се вложува надчовечки напор, но залудно, не се почитуваат мерките“

4NEWS.mk

Во Црна Гора заразени 97 ученици и 92 наставника, во самоизолација 558 лица

Македонија

Бесими: Ребалансот е во Собрание, од следната недела имплементација на четвриот сет мерки

4NEWS.mk

Левица: Филипче да поднесе оставка за неодговорност и продлабочување на кризата

Македонија

247 нови случаи на коронавирус – починати 15 лица

4NEWS.mk

Филипче и Караџовски сметаат дека не е време за полициски час

Македонија

Повеќе од 60 милиони Американци гласаа на изборите

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com