Поврзи се

4NEWS.mk

Основци и средношколци добија грантови за иновативни проекти

Published

on

Средношколци од Виница смислиле како преку преработка на отпадни лименки да се добие супстанца корисна за хемијата. Верче Ѓоргиева е дел од тимот кој успеа за својот иновативен проект да добие грант од Фондот за иновации.

-Текстот продолжува по рекламата-

“Преку вакви настани секој има можност да истражува и создава. Се дава простор на многу училишта да пријавуваат проекти бидејќи не се знае каде сè се кријат таленти, односно идни хемичари, истражувачи и техничари”, изјави Верче Ѓорѓиева од средното училиште Ванчо Прке од Виница.

Вкупно 34 тимови од основни и средни училишта добија поддршка за реализација на своите иновативни идеи. За оваа намена ќе бидат потрошени 100.000 евра, а учениците ќе имаат една година за идејата да ја претворат во реалност.

Фондот најавува и нов проект, чиј таргет ќе бидат младите научници.

“Предизвикот за млади истражувачи ни даде добар повод, добар вовед за да почнеме да работиме, веќе го најавивме пред неколку месеци, за месец дена и ќе го презентираме концептот на еден нов фонд за млади умови”, најави Јован Деспотовски, директор на Фонд за иновации и технолошки развој.

Проектите на учениците се од повеќе области, како земјоделие, енергетика, соларна енергија, вселенски истражувања итн. Ова е втор јавен повик наменет за млади истражувачи и до сега вкупно 54 основни и средни училишта се корисници на грантови од Фондот за иновации во вкупна вредност од околу 165.000 евра.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ приморано гласале за „Северна“, во НАТО нема веќе да ја игнорираат придавката, а ќе се борат против корупцијата

4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

Патеките и летниковците на велешко езеро „Младост“ од годинава секојдневно ќе се одржуваат

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

Премиерот бара разрешување, Царовска молчи, Мизрахи вели не добила буџет од Владата за промена на таблата

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com