Поврзи се

4NEWS.mk

Овчеполските земјоделци на мирен протест поради рестрикцијата на вода за наводнување на посевите

Published

on

Земјоделците од овчеполските села Мустафино и Ерџелија со трактори на мирен протест пред општинската зграда во Свети Николе. Револтирани се од игнорантскиот однос на новиот раководител на Водостопанство, подружница Овче Поле, кој веќе 20 дена не им пушта вода за наводнување на над 1000 ха земјоделски површини, засеани со пченка, детелина, бостан и сончоглед.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Тоа е крајно безобразно од негова страна. 115 фирми имаме. 15 години плаќаме придонеси, од тоа живееме цели фамилии, изјави земјоделец од с. Мустафино.

Тие тврдат дека во моментот им е преполовена реколтата на сите посеани култури, а штетата изнесува неколку милиони денари. Недостаток на вода за наводнување поради лимитираните колични во брана Калиманци имало и порано, но решение секогаш се наоѓало.

-Ние до сега не сме имале раководител на водна заедница со ваков однос. Нема вода, ќе не прима. Ќе разговараме, ќе ја решиме ситуацијата. Договореме се колку дена треба да има рестрикција, колку време можат да издржат растенијата…а сега немаме никаква соработка, изјави земјоделец од с. Ерџелија.

Од овчеполската подружница велат дека проблем се дивите приклучоци, а се приморани на рестриктивни мерки, за водата да стигне и до Лозово и соседните села. Но, земјоделците не се согласуваат.

-Во Мустафино се плаќа чесно и редовно. Ама ние кога треба да наводнуваме вода нема во каналот, тоа е жива вистина, изјави земјоделец од с. Мустафино.

Земјоделците бараат итна средба со ресорниот министер, за час поскоро да го решат проблемот со наводнувањето, а во спротивно ќе мора да преземаат радикални мерки, зашто им зависи егзистенцијата на нивните семејства.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

Македонија

Алтернатива бара ДУИ да оди во опозиција – ако сите албански партии влезат во власта, Беса ќе оди во опозиција?!

4NEWS.mk

СДСМ и ДУИ заглавија на премиерската позиција, ВМРО-ДПМНЕ работи на обезбедување мнозинство

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Утре Комисијата за заразни болести и МОН ќе прецизираат за учебната година

4NEWS.mk

Клековски гостин во вестите: Која коалиција е најизвесна и под кои услови?

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“