Поврзи се

4NEWS.mk

Пандемијата на Ковид-19 во Канада го зголеми бројот на смртни случаи од предозирање

Published

on

Од почетокот на пандемијата на Ковид-19, бројот на смртни случаи поврзани со предозирање со лекови во Канада е значително зголемен, покажуваат податоците објавени во земјата.

-Текстот продолжува по рекламата-

Јавен службеник во провинцијата Онтарио, задолжен за истражување на насилна или сомнителна смрт, процени дека бројот на предозирања се зголемил за 25 проценти во последните три месеци.

Во канадската провинција Британска Колумбија, бројот на смртни случаи предизвикани од предозирање се зголемил за дури 40 проценти во однос на истиот период минатата година.

Шефицата на Одделот за јавното здравје во Британска Колумбија, Бони Хенри, неодмна на прес-конференција рече дека бројот од 170 смртни случаи поврзани со предозирање во мај е поголем од бројот на смртни случаи од коронавирусот во таа провинција.

– Ковид-19 не е нашата единствена здравствена криза, рече Хенри.

Се проценува дека изолацијата, потешкиот пристап до институциите кои им помагаат на зависниците и здравствениот приоритет даден на Ковид-19 се причините за зголемувањето на предозирањата од почетокот на пандемијата.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија