Поврзи се

4NEWS.mk

Петровска: Казнивоста е на лошо ниво, се остава впечаток дека политиката ги амнестира сторителите

Published

on

Признавањето вина не смее да биде амнестија за стореното крвично дело, сметаат експертите. Од Коалицијата “Сите за правично судење“ забележуваат дека и покрај зголемениот број сообраќајни несреќи со смртни последици, казнивоста е на лошо ниво. Пресудите со условна казна или далеку пониска затворска казна од предвидената, остава впечаток на неказнивост на сторителите на кривичните дела, сметаат во коалицијата.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Се разбира дека во овие кривични дела не би можело ни да станува збор за негирање на сторување на таков вид на кривично дело ако нели на лице место се затечени сторителите така што искрено сметам дека признанието на вина не би треало да влијае во толкава мера во ублажувањето односно намалување на казната која што е предвидена односно која што се изрекува конкретно во овој вид на кривични дела. Застапеноста токму на голем број на овие кривични дела би требало да води во насока на заострување на политиката на казнивост , обратно од она што го имавме ние денес – политика на не неказнивост , меѓутоа на благи казни  и на практично амнестирање на вакви сторители на кривични дела“, вели Натали Петровска од Коалицијата Сите за правично судење.

Според Петровска, во изминатиот период, коалицијата која е задолжена да ги следи судските процеси, забележала ублажување на казнената политика применувана од судовите. Вели дека строгите казни за сообраќајки со човечки жртви сега се заменети со алтернативни мерки.

Loading...

„Конкретно за овие кривични дела и е настаната еден вид на нова пракса , пред неколку години во случаи кога беше во прашање ова кривично дело со смртни последици во најголем процент, доминантен дел од санкциите односно казните кои беа изрекувани беа изрекувани ефективни казни затвор за сторителите . Наспроти тоа, последниве неколку години имаме изрекување на алтернативни мерки што значи дека наместо да се заострува казнената политика, со оглед на застапеноста на кривичните дела , имаме напротив ублажување на казнената политика“, вели Петровска.

Бура рекации во јавноста предизвика условната затворска казна за возачот на џипот кој пред две години усмрти моторџија, а во несреќата неговата бремена сопруга го загуби плодот. Според кривичниот законик за вакви дела се предвидени затворски казни од шест месеци до 10 години.

Негодувања за ниска затворска казна, јавноста имаше и за убиството во населбата Аеродром кога 18 годишник избоде со нож свој врсник а судот го осуди на три годишна затворска казна.

Ваквите појави во правосудството, според коалицијата Сите за правично судење може да ги промени најавениот ветинг.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

4NEWS.mk

16 „жешки точки“ во земјава и се закануваат на животната средина

Македонија

Георгиев: Луѓе блиски до Црвенковски се враќаат во СДСМ

4NEWS.mk

Изградбата на пругата кон Бугарија во застој, а Владата најавува и пруга кон Албанија

Македонија

Дрвократци нападнале пет полицајци вечерва во Велес – двајца се тешко повредени

4NEWS.mk

Собраниската надзорна улога врз државните институции само декор

Македонија

Георгиев: Очекувам процепот меѓу СДСМ и ДУИ да се продлабочува

4NEWS.mk

СОНК: Ако не добијат технички средства наставниците нема да можат да почнат со настава

Македонија

Димовски: Ќе има сериозни предизвици за менаџирање на парламентарното мнозинство

4NEWS.mk

Крастев: Заканите од Каракачанов се реални – целта е да проработи комисијата

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Јанкулоска: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата во која живеам, јас сум дома, никаде не бегам

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

Македонија

МВР ја „чува“ екс министерката Јанкулоска – Груевски во Будимпешта, соработниците се соочуваат со затвор

Македонија

Чулев: Заплашување, сеење страв, политички реваншизам се двата актуелни случаи

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com