Поврзи се

4NEWS.mk

Почна деинституционализација на штитениците од Завод Бања Банско

Published

on

Започна процесот на трансформација  на заводот Бања Банско. Седум корисници  од денеска ја напуштија институцијата и започнуваат самостоен живот. Ќе живеат во Струмица во комплетно нови  станови што им ги обезбеди државата. Тие ќе живеат сами, но во зависност од потребите ќе имаат и 24 часовна поддршка од персонални асистенти. Клучевите од новите домови на  корисниците им ги додели  министерката за труд и социјална политика Мила Царовска која потенцираше дека процесот тече непречено.

-Текстот продолжува по рекламата-

После четири децении престој во заводот самостојно започнува да живее и Роза Мојсовска. Вели ова за неа бил почеток на еден нов живот.

Процесот на трансформација на заводот во Банско доби поддрша и од општина Струмица и од постојаната координаторка на ООН во Македонија.

Според стратегијата на министерството  процесот на трансформација на овие институции  треба да трае 10 години, но тенденцијата е да заврши за околу две.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Полициските единици од Атина на Лезбос „пречекани“ од локалното население со блокади и протест

4NEWS.mk

Преговорите со Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

4NEWS.mk

Сончево и топло до 19 степени

Македонија

Патник од Милано кој слетал во Скопје заврши на инфектива – се вршат испитувања дали има коронаврус, итно е изолиран

Македонија

Резултатите се готови: Тестот е негативен, патникот од Милано кој слета во Скопје нема коронавирус

4NEWS.mk

Авион од Милано вечерва пристигна на охридскиот аеродром

4NEWS.mk

Црн чад во кавадаречко Возарци ги вознемири кавадарчани

4NEWS.mk

Спасовски – Палмер: Очекуваме скорешна одлука на ЕУ за почеток на преговорите по исполнувањето на критериумите за НАТО

4NEWS.mk

Пациентот на инфективна нема коронавирус – тестот е негативен

Македонија

Пациентот на Инфективната клиника во Скопје негативен на корона вирус

Македонија

Коалиционите партнери во војна – Костадинов го прозва случајот „Пациентот со Бујар Османи“

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

Македонија

Реката Пена се претвори во депонија, Општина Тетово: Има проект, но нема буџет

4NEWS.mk

Грчката делегација во Парламентарно собрание на НАТО напуштила состанокот во Брисел поради позицијата на претседавачот

4NEWS.mk

Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е фашистички споменик

4NEWS.mk

Полицијата трага по мајка и 14- годишен син од Скопје

Македонија

Заев потврди – аудиото на Милошоски е автентично, но ги отфрли обвинувањата дека се сретнал со Јанева во вилата на Водно

4NEWS.mk

Семејна драма во Кисела Вода: Скопјанец (47) ја избодел својата мајка па ја запалил

Македонија

Костадинов: Мицкоски фатен како препишувa од СДСМ

4NEWS.mk

Јанкулоска за „Монструм“: Крвна одмазда, имотен спор, лична пресметка беа информациите кои стигнуваа до мене

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com