Поврзи се

4NEWS.mk

Под посебни епидемилошки мерки, почна учебната година во Црна Гора

Published

on

– Новата учебна година започна денеска во Црна Гора, а наставата во основните и средните училишта е прилагодена на новите епидемиолошки мерки.

-Текстот продолжува по рекламата-
По шестмесечна пауза предизвикана од епидемијата на коронавирус, започнаа часовите во сите црногорски училишта за учениците од прво до шесто одделение, додека учениците од седмо, осмо и деветто одделение ќе ја следат наставата преку Интернет со постојани консултации и тестирања во училиштето. По појавата на првите случаи на коронавирус во март, часовите не се одржуваа во училиштата, туку учениците имаа онлајн настава.

Според упатствата на Министерството за образование и Институтот за јавно здравје, задолжително е да се носат маски и да се почитува мерката за физичко растојание. Мерките предвидуваат дека не треба да има повеќе од 15 ученици во училницата истовремено, додека само еден ученик може да седи во една училишна клупа. Неопходно е да се одржи физичко растојание од најмалку два метра,а децата нема да имаат училишен одмор, туку паузи што можат да ги поминат во училница.

Мерките на Министерството предвидуваат часовите за учениците од основните училишта да траат 30 минути, најмногу четири часа, а за средношколците 30 минути со најмногу шест часа. Министерството појасни дека сите тестови за знаење, тестови, контролни и писмени задачи за сите ученици ќе бидат организирани исклучиво во училиштето, со почитување на мерките.

Учениците и наставниот персонал не смеат да доаѓаат во училиштето ако имаат симптоми на респираторна или цревна инфекција, треска, губење на чувство за мирис или вкус, итн., како и лица на кои им е издадено решение за карантин или домашна изолација.

Според Институтот за јавно здравје во Црна Гора, во моментов има 3.411 активни случаи на коронавирус, додека од јуни досега се регистрирани 160 смртни случаи предизвикани од Ковид-19.

 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com