Поврзи се

4NEWS.mk

Политичарите најавуваат компромис, но и за него Софија има услови

Published

on

Историчарите се професионалци, но политичарите не смеат да се исклучат од исклучително важниот процес на пристапување на Македонија кон ЕУ. Пораката за време на дводневната средба на мешовитата комисија во Скопје ја испрати бугарскиот претседател Радев.

-Текстот продолжува по рекламата-

Крајната одлука за Македонија сепак ќе биде во рацете на политичарите, а одговорноста, според Радев, лежи во земјата која сака да се приклучи во Унијата.

“Крајно време е да се најде политичко решение кое ќе ги потврди сите принципи на добрососедство, на добри меѓусебни односи, на почитување на историјата и на почитување на нашиот идентиет и јазик. Се разбира, тоа е пред се одговорност на земјата кандидат”

Евроинтеграциите немаат план Б, ќе успееме во намерата да ги поченеме преговорите во декември – оптимист е премиерот Заев. Во очекување на точен термин за негова средба со бугарскиот колега Борисов, Заев е уверен дека има доволно време да се решат сите отворени прашања, вклучително и оние најтешките.

“Не сакам да разговарам за план Б, јас верувам дека ќе успееме. Според мене, ако ме прашате, да го немаше Гоце Делчев ќе требаше да го измислиме за да биде мост на пријателство меѓу двете земји. Едноставно да ги гледаме работите. Верувам дека ќе бидеме паметни, беш европејци со европски дух, за да можеме да изнаоѓаме мудри решенија, да продолжиме да си помагаме и да одиме напред”

На почетокот на ноември премиерот Заев заминува за Софија во рамките на македонско-бугарското претседавање со Берлинскиот процес, каде што се надева дека во директниот разговор со Борисов ќе бидат надмини сите недозразбирања.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com