Поврзи се

4NEWS.mk

Полициски час од 19 во сабота до 05 часот во вторник – 4 починати, 19 новозаболени и 16 оздравени

Published

on

Граѓаните ги чека 58 часовен карантин за време на претстојниот продолжен викенд. Здравствените власти одлучиле полицискиот час да почнува од 19 часот во сабота и да трае до вторник до 5 часот наутро.  За Рамазан Бајрам и Денот на македонските просветители улиците ќе бидат празни поради забраната за движење. Министерот за здравство вели дека оваа мерка е оправдана бидејќи изминатите денови поради непочитување на мерките на семејни собири е зголемен бројот на новозаболени. Кластерите на зараза се познати и најголем број на дијагностицираните со Ковид-19 се од иста фамилија.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Што е суштината и зошто тоа се предлага? Сите случаи се поради семејни собири со непочитување на мерките и само со ваква ригорозна мерка може да имаме ефект, вели Венко Филипче, министер за здравство.

И покрај полицискиот час и обврската за задолжително носење на маска и одржување на дистанца, Филипче вели дека и до него стигнуваат слики од граѓани кои не ги почитуваат мерките.  

Ваква состојба регистрираше и камерата на Сител денеска во Скопје.

Министерот за здравство побара поголема ангажираност и од останатите инситуции за спроведување на мерките.

-Инситуциите кои имаат ингеренции тоа да го контролираат, тоа да го прават многу многу ревносно. Немаме друг механизам со кој може да се бориме, вели Филипче.

Денешната статистика покажува дека има четири смртни случаи, меѓу кои најмладиот е пациент на 41 година кој дури 40 дена бил лекуван на Инфективна. Од 512 тестирања биле дијагностицирани 19 новозаболени а оздравеле 16. Во Македонија досега се евидентирани дури 110 смртни случаи од КОвид 19, но Филипче вели дека не сме со најголема смретност во регионот бидејќи кај 22 починати вирусот бил откриен постмортен што не го правеле во другите зсемји.

Инаку, На Комисијата за заразни болести покрај празничниот карантин, разговарале и за начинот како ќе работат аеродромите во државата за што треба да добијат конкретен протокол. Намалување на рестрикциите надлежните најавуваат после празниците.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Ин мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Македонија

Гургуница може да стане туристичко место! – граѓаните разочарани, самоиницијативно ја почнаа изградбата на патот

4NEWS.mk

Здружението на медицински лица „За нас“ упати апел до граѓаните да се придржуваат до мерките

Македонија

СДСМ и ДУИ „за“ избори на 5 јули – ВМРО-ДПМНЕ го нарекува „лудост“

4NEWS.mk

Итно е потребна крв од групата А негатив за момче

Македонија

Ганиу: Вчера имав контакт со лице кое било позитивно, денеска се тестирав на коронавирус, резултати утре – сега сум во самоизолација

4NEWS.mk

Османи: Зголемениот број на заразени не е поради отворањето на џамиите

Македонија

Дијареа, омалаксаност и губењето на мирис и вкус – симптоми на коронавирус

4NEWS.mk

Ганиу ги очекува резултатите за корона тестот по денешното тестирање

Македонија

Османи: Ги поттикнувам граѓаните да ги споделуваат соствените искуства, така ќе помогнат на другите да внимаваат повеќе

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Пешак почина по удар од автомобил во Скопје

4NEWS.mk

Почина здравствен работник од КОВИД-19 во Македонија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама