Поврзи се

4NEWS.mk

Полициски час од недела во 11 часот претпладне до вторник во 05 часот изутрина

Published

on

Полициски час од недела во 11 часот претпладне до вторник во 05 часот изутрина. Владата на денешната седница одлучи дека утре забраната за движење ќе остане како и сите други денови, односно од 19 до 05 часот наутро в недела. Тоа значи дека во карантин ќе бидеме затворени 42 часа.

-Текстот продолжува по рекламата-

Владата ја одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин. Македонските државјани кои ќе се враќаат во Македонија со хуманитарни летови или конвои доколку приложат негативен ПЦР тест не постар од 72 часа наместо во државен карантин ќе одат во домашна самоизолација. Истото ќе важи и за странските државјани на кои поради државен или економски интерес ќе им биде дозволен влез во земјата.

Во однос на факултетите Владата дозволи со физичко присуство да може да се полагаат испити и колоквиуми, но и да се одржуваат предавања во амфитеатрите доколку високообразовната установа има можност да ги примени протоколите.

Владата го скрои и работењето на маркетите и трговските субјекти до крајот на годината. Протоколите за работа ќе важат уште 200 дена по укинувањето на вонредната состојба. Тоа значи дека речиси 7 месеци продавниците ќе бидат обврзани да обезбедат редарски служби и дезинфекциски средства на влезот на објектот.

До крајот на годината сите вработени во маркетите и продавниците ќе мора да носат заштитна опрема, односно маски и ракавици, но и да внимаваат потрошувачите да одржуваат физичко растојание, притоа ќе мора и да се внимава на бројот на купувачи во објектот.

Како и за минатиот месец, воведен е и посебен распоред за исплата на пензиите. Распоредот како и досега ќе биде според висината на пензијата.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Секојдневен риболов на Мавровското Езеро до крајот на октомври, на Радика само за викенди и празници

Македонија

Нов пик на заразени, најмногу починати во еден ден, Македонија на врвот во регионот во последната недела

4NEWS.mk

Ин мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Македонија

Гургуница може да стане туристичко место! – граѓаните разочарани, самоиницијативно ја почнаа изградбата на патот

4NEWS.mk

Здружението на медицински лица „За нас“ упати апел до граѓаните да се придржуваат до мерките

Македонија

СДСМ и ДУИ „за“ избори на 5 јули – ВМРО-ДПМНЕ го нарекува „лудост“

4NEWS.mk

Итно е потребна крв од групата А негатив за момче

Македонија

Ганиу: Вчера имав контакт со лице кое било позитивно, денеска се тестирав на коронавирус, резултати утре – сега сум во самоизолација

4NEWS.mk

Османи: Зголемениот број на заразени не е поради отворањето на џамиите

Македонија

Дијареа, омалаксаност и губењето на мирис и вкус – симптоми на коронавирус

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Пешак почина по удар од автомобил во Скопје

4NEWS.mk

Почина здравствен работник од КОВИД-19 во Македонија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама