Свет
19,137,310
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 07:35 07:35
Македонија
21,728
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 07:35 07:35
Македонија
1,847
Вкупно починати
Updated on 04/12/2020 07:35 07:35
Македонија
41,656
Вкупно оздравени
Updated on 04/12/2020 07:35 07:35

Повеќе од 3 часа седница на главниот штаб за кризи – Нови одлуки нема, но е изготвен акциски план

Главниот штаб за управување со кризи ја утврди потребата од зголемено ангажирање на армијата во справување со пандемијата од Ковид-19.

Засега нема точни бројки кои здравстевни установи имаат потреба да бидат обезбедувани од војниците.

loading...

За подигнување на јавната свест за почитување на мерките за заштита Ангелов вели дека во главниот штаб за управување со кризи ќе биде вклучен и невладиниот сектор. Засега нема конкретни одлуки дали и каков начин во борбата со пандемијата ќе се вклучат приватните клиники. За тоа ќе се решава на утрешниот состанок со министерот за здравство.

Сите заклучоци донесени од главниот штаб за управување со кризи ќе бидат разгледани и од Управувачкиот комитет, составен од министрите за здравство, за внатрешни, надворешни работи и министрите за одбрана и транспорт и врски.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Руската вакцина стигна во Србија

Руската вакцина веќе пристигна во Србија. Ова го потврди претседателот Александар Вучиќ којшто вечерва во интервју за РТС, потврди дека стигнала вакцината. „Стигнаа 20...

Марихуаната ќе помогне во развојот на туризмот – рече премиерот Заев!

Премиерот на земјата Зоран Заев вели дека легализацијата на марихуаната ќе помогне во развојот на туризмот.  „Државата и граѓаните...

Беспилотно летало влезе во петтиот реактор во Чернобил

Беспилотно летало наречено „Елиос 2“ првпат по 33 години влезе во петтиот реактор на нуклеарната централа во Чернобил. Леталото припаѓа на компанијата „Флајабилити“ (Flyability), а...
Skopje
overcast clouds
8 ° C
8 °
8 °
81 %
1kmh
90 %
Fri
10 °
Sat
12 °
Sun
14 °
Mon
11 °
Tue
11 °