Поврзи се

4NEWS.mk

Позитивните случаи во градинките можат да ги променат плановите за учебната година

Published

on

Здравствените власти не ја исклучуваат можноста за одложување на најавениот почеток на школската година со физичко присуство.. Реакцијата следи откако беа отоврени градинките а во првите денови се појавиа слуачи на заразени со корона вирус меѓу вработените.. Министер за здравство Венко Филипче, за Сител вели дека будно се следи состојбата и можно е на први октомври да останат затворени вратите на училиштата..

-Текстот продолжува по рекламата-

„Сите опции се можни. Ние ја следиме епидемиолошката ситуација секој ден и правиме пресек еднаш неделно“, вели министерот за здравство Венко Филипче.

По неполна недела откако беа отворени градинките, овие установи пријавиа три случаи на заразени со корона вирус..

Loading...

Негувателка од градинката во Битола во домашна изолација испрати пет деца, три негувателки и две воспитувачки..

Под епидемиолошки надзор е и градинката Раде Јовчевски Корчагин во Скопје откако една вработена непосредно пред отворањето на установата пријавила дека е позитивна на вирусот.. Неколкумина вработени заминале во домашна изолација и чекаат да помине периодот од седум дена препорачан од епидемиолозите како клучен за појава на симптоми..

Според последните информации од МТСП досега нема пријава дека некој од нив добил симптоми на вирусот.

Еден клон од градинката во Свети Николе  воопшто не ги отвори вратите за прием на деца откако вработена пријавила дека е заразена со коронавирусот.. Сега епидемиолозите утврдуваат дали заразената имала контакт со останата вработени по што ќе се утврди дали градинката ќе згрижува деца..

 

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

АХВ го достави Досието до ОИЕ за добивање статус – земја слободна од класична свинска чума

Македонија

Средношколци во Тетово ја бојкотираа наставата од далечина, сакаат да одат во училиштата

4NEWS.mk

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Македонија

Филипче-Брнз: САД е наш стратешки партнер во јакнење на здравствениот систем

4NEWS.mk

Дводневен вонреден Самит во Брисел

Македонија

Седумнаесет годишник од Гостивар плаќал со фалсификувани евра

4NEWS.mk

Следните два дена стабилно време, а од недела услови за дожд и грмежи

Македонија

Во општина Гостивар сите училишта започна со работа, на прв час 660 првачиња

4NEWS.mk

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

Македонија

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com