Поврзи се

4NEWS.mk

Познати уште шест патници во осминафиналето во Лигата на шампионите

Published

on

 
Со одигрувањето на натпреварите од последното 6.коло во сегментот на групи Е до Х, познати се уште шест екипи кои обезбедија пласман во осминафиналето на ЛШ.
 
Ливерпул и Наполи со победите над Салцбург и Гент ги обезбедија првите две места во Е групата, од која Салцбург ќе продолжи во Лига Европа, а Генк го заврши својот настап на евро-сцената.
 
Од Ф групата на Барселона која со гостинската победа кај Интер, го потврди првото место и се приклучи Борусија Дортмунд која пак ја совлада Славија Прага, па шпанскиот и германскиот тим ќе играат во осминафиналните, а Интер во Лига Европа.
 
Францускиот Лион ја искористи победата на Бенфика над Зенит, па со нерешениот резултат во дуелот со Лајпциг заедно со германската екипа продолжува во ЛШ, додека Бенфика ќе игра во ЛЕ.
 
Од последната Х група патници во осминафиналето се Валенсија и Челзи. Шпанскиот тим на гости во Амстердам минимално со 1-0 го порази Ајакс, со што му отвори пат и на Челзи кој со триумфот над Лил го освои второто место, оставајќи го зад себе холандскиот тим кој утеха ќе бара во Лига Европа.
 
Утрешните дуели од Ц и Д групите ќе ги пополнат последните две слободни места за осминафиналето во кое веќе пласман имаат обезбедено: ПСЖ, Реал Мадрид (А група), Баерн Минхен, Тотенхем (Б), Манчестер Сити (Ц) и Јувентус (Д).
Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

-Текстот продолжува по рекламата-
Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Уште 20 дена до учебната година – сѐ уште нема одлука како ќе се одвива наставата

4NEWS.mk

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

4NEWS.mk

Бела куќа: САД загрижени од ситуацијата во Белорусија

Македонија

4 милиони евра загуба за 6 месеци – рент-а-кар бизнисот бара помош од државата

4NEWS.mk

Зошто се уште нема одлука за новата школска година и кој ќе ја преземе одговорноста?

Македонија

Локалите узурпираат јавни површини во Кичево – пазарниот инспекторат и ја префрла вината на полицијата

4NEWS.mk

Словачка протера руски дипломати поради шпионажа, Москва враќа со иста мера

Македонија

Заев: Не можеме да кажеме дека имаме договор, разговорите продолжуваат

4NEWS.mk

Средба Заев – Ахмети за формирање парламентарно мнозинство и Влада – договор се уште нема

Македонија

109 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 11942, оздравени 422 пациенти – починатo e 1 лицe

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

Македонија

Османи за ТВ21 по состанокот Ахмети – Заев: Официјално се разговара за заедничка коалиција

Македонија

СДСМ вели дека има мнозинство, но со кого?! – Али Ахмети не отстапува од барањето за премиер Албанец

4NEWS.mk

МВР: Пронајдено безживотното тело на 16-годишното момче од Ресен

4NEWS.mk

ДПА влегува во коалиција со СДСМ

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“