Поврзи се

4NEWS.mk

Празнувањата на Голема Богородица и Св.Јоаким Осоговски во Крива Паланка со мерки за заштита од Ковид-19

Published

on

На ден пред празнувањето на Голема Богородица во Крива Паланка и манастирот Св.Јоаким Осоговски, како и на празникот на патронот на манастирот, задутре на 29 август, Општина Крива Паланка во соработка со МПЦ-ОА, Кумановско-Осоговска епархија презема превентивни мерки за заштита од ширење на болеста COVID-19.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Ги информираме сите граѓани, сопственици на угостителските објекти, како и другите стопанственици,  дека годинава, поради новонастаната ситуација на пандемија од Ковид-19, нема да се спроведе праксата што се применуваше во сите изминати години и нема да биде дозволено поставување продажни штандови,  како во урбаниот дел на градот, така и во близина на манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски“. Исто така, нема да има ниту продолжување на работното време на угостителските објекти и нивните сопственици се должни да го почитуваат досегашното работно време, до  еден часот, како  и да се придржуваат на досегашниот протокол за работа, информира службата за комуникација со јавност при Општина Крива Паланка.

Празничната вечерна и утринска богослужба со света архиерејска литуρгија,  како и сите други верски обичаи, за сите верници и посетители во манастирот ќе се одвиваат по одреден редослед, со запазување на мерките за заштита од Ковид-19, носење заштитна маска и одржување физичка дистанца.

Loading...

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com