Поврзи се

4NEWS.mk

Прекините во снабдувањето со струја го урнаа системот ,,Мој термин‘‘

Published

on

Прекинот на електрична енергија во половина Скопје го урна МојТермин во здравството. Речиси во сите амбуланти на скопските клиники комјутерите се исклучиле и закажаните пациенти морале да чекаат за да добијат лекарска услуга.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во Клинички и синоќа немало струја неколку минути што беше причина за бројни коментари по социјалните мрежи дека операционите сали додека биле правени хируршки интервенции останале во темница со што биле загрозени животите на пациентите. Од скопските клиники демантираат дека настанал хаос бидејќи по прекинот на електрична енергија на интензивните одделенија веднаш се вклучиле агрегати. И од  Клиниката за Гинекологија и акушерство уверуваат дека биле безбедни сите бебиња сместени во инкубатор.

-Напоменуваме дека сите новороденчиња на одделението за интензивна нега и терапија се стабилни. На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство има повеќе механизми за заштита и безбедносен систем, а секој витален апарат е поврзан на UPS, опција која е во функција додека не се вклучи агрегатот, вели Драгана Букилица од ГАК.

Немало застој и со зрачната терапија која ја добиваат малигно болните. Директорот на  Онкологија вели дека овие три години додека е директор ова е прв пат да останат без струја.

-За среќа се погоди за време на паузата што е на клиника. Кај нас апаратите за зрачење се приклучуваат на агрегати кога снемува струја. Паднаа комјутерите што се за мој термин и за водење на терапијата, и тоа малку, додуша им кажавме на пациентите дека нема струја и немаше нервози, вели др. Нино Васев директор на Клиника за онкологија.

Според информации од Клинички, амбулантите денеска ќе работат со продолжено работно време за да ги завршат сите закажани пациенти.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com