Свет
18,506,124
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 20:21 20:21
Македонија
21,412
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 20:21 20:21
Македонија
1,731
Вкупно починати
Updated on 29/11/2020 20:21 20:21
Македонија
38,400
Вкупно оздравени
Updated on 29/11/2020 20:21 20:21

Премиерот Спасовски ги брани новинарите од своите министри

Премиерот ги брани новинарите од сопствените министри. Несоодветно било однесувањето на Ангеловска  и Бектеши, кои вчера наместо одговори на прашањата кога мерките од третиот сет ќе можат да ги користат граѓаните –  се служеа со констатации, навреди и цинизам.

Несоодветно, разговарав со нив и побарав да исконтактираат со вас и ќе мора да имаат поинаков начин на комуникација. Без разлика колку сме под притисок, мора реакцијата да е пред емоцијата, истакна техничкиот премиер Оливер Спасовски.

loading...

Се уште не се знае кога најавните ваучери од 150 евра за купување домашни производи, како и ваучерите за туризам, ќе им бидат достапни на посиромашните. Спасовски вели – Уребите ќе се носат за секоја мерка посебно.

Според најавите, консултациите со банките кои треба да ги изработат картичките се уште траат. Се бара начин како корисниците да не аплицираат лично, туку преку системот на УЈП  да се прави проверка кои граѓани  можат да добијат државна помош. Најверојатно, преку впишување на матичниот број во системот на министерството за информатичко општество, ќе знаат дали им следува ваучер.  Од овие картички нема да можат да се вадат пари од банкомат. Можно е ваучерите да бидат готови до крајот на јуни или јули.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Борбата со коронавирусот ја изгубиле 41 лице – најмладиот 31 година

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19. Оваа борба ја изгубиле...

Најмалку 34 луѓе загинаа во две одвоени напада во Авганистан

Во два одвоени самоубиствени бомбашки напада во Авганистан загинаа најмалку 34 луѓе. Во самоубиствениот напад врз воена база во провинцијата Газни, источен Авганистан загинаа 31...

Милан планира да засади три милиони дрвја за подобар воздух

Италијанскиот град Милано планира да засади три милиони дрвја за да го подобри квалитетот на воздухот и животот на жителите.
Skopje
broken clouds
6.1 ° C
7.2 °
5 °
59 %
3.6kmh
75 %
Sun
7 °
Mon
6 °
Tue
4 °
Wed
7 °
Thu
9 °