Поврзи се

4NEWS.mk

Продолжува да опаѓа бројот на вработени, кожарската и текстилната индустрија најпогодена

Published

on

Се помалку луѓе работат во индустриските капацитети. Податоците за државната статистика покажуваат дека кризата во мај го намалила бројот на работници во овој сектор за над 5%. Најмногу работни места се изгубени во кожарската индустрија, дури 18%. Следен е текстилот каде бројот на работници се намалил за 10%. Од текстилниот кластер велат дека државна помош ќе им треба и натаму. Во претходните месеци овој сектор не беше без работа, се произведуваа маски и заштитна опрема, но следниот период ќе биде потежок.

-Текстот продолжува по рекламата-

Освен поддршка за зачувување на работните места, тестилците бараат и кредитни линии за модернизација на производството. Тие ќе мора да се рестуктурираат и на новите правила за производство со поголема дистанца меѓу работниците, но и на новиот начин на продажба затоа што големите ланци веќе почнуваат да ги затвораат продавниците и да се ориентираат на онлајн продажба, затоа нашите компании треба да го осовременат производствто кон новите услови.

Покрај бројот н аработници, тоне и производтсво. Во мај падот изнесува 27%, а во некои сектори имало и преполовување на работата.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Тешка кражба во Скопје – одземени три кеси со 800.000 евра, 60.000 долари, 50.000 франци и 1.000.000 денари

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

4NEWS.mk

Извлечени 15-те најсреќни добитници на награда од по 100 илјади денари кои скенирале сметки во април, мај и јуни

4NEWS.mk

Орел улови ајкула (видео)

Македонија

Ковид-19 мутира, младите се најризичната категорија

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија