Поврзи се

4NEWS.mk

Просечната возраст на заразените со Ковид-19 во Грција е 39 години

Published

on

Ширењето на коронавирусот меѓу младите продолжува да предизвикува особена загриженост и поради зголемениот број случаи на возраст под 40 години и поради тешките случаи и приклучувањата на апарати кај релативно млади групи граѓани, а просечната возраст на заразените е 39 години, пишува во седмичниот извештај за Ковид-19 од Министерството за здравство на Грција, за периодот од 27 август до 2 септември.

-Текстот продолжува по рекламата-

Согласно објавените податоци во извештајот, се забележува мало зголемување на дневниот број случаи што во просек достигнуваат до 220, наспроти 216 во претходните седум дена.

А зголемување има и во однос на просечниот број смртни случаи (четири во изминатата седмица) и хоспитализирани граѓани на интензивна нега (во просек 38 лица, од 31 претходната седмица).

Loading...

Процената е дека епидемиолошкиот индекс Рт е под нула, односно 0,72.

Големиот број на случаи, како што пишува во извештајот, и понатаму е поради опуштеноста и непочитувањето на мерките, додека пак во голема мерка се однесуваат на млади лица, асимптоматски или лица со благи симптоми.

Во однос на тестовите, во конкретниот временски период биле направени во просек 13.400 тестирања, а голем дел од нив е на влезните точки во земјата.
 
Од позитивните случаи 10-12 отсто се увезени, односно кај туристи, а во внатрешноста на земјата најголемиот дел се концентрирани во областа Атика, поширокиот регион на Атина.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Здружение на оштетени штедачи: Кој ја ограби Еуростандард Банка и зошто?

Македонија

Приведен маж од гостиварско по потерница за затворска казна од шест години

4NEWS.mk

Расте бројот на позитивни на корона – се намалува бројот на тестови

Македонија

Шилегов: Продолжува остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

4NEWS.mk

Груевски: Политичарите кои учествуваат во овие злодела еден ден прилично ќе се загрижат

Македонија

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

4NEWS.mk

Царовска: Учебната година ќе почне организирана, но со голем број предизвици

Македонија

Индиец со фалсификуван пасош и Полјак со оружје сакале да поминат од албанска на македонска територија

4NEWS.mk

РК Металург вечерва „брани“ два гола предност против Кринс

Македонија

Сообраќајка на патот Штип – Радовиш, 17 припадници на Армијата повредени

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Трошната колиба ја дели со животните – 36-годишниот Борче живее во влага, без струја и вода

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com