Поврзи се

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Published

on

Во Македонија има две мафии, едната на Заев, а втората на оние кои му се покориле да му служат истакна Лидерот на опозицијата на вечерашниот протест и порача дека тие нема да го покорат ВМРО ДПМНЕ.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Имаме невини луѓе во затврои. Во овој хибриден режим се владее со терор, притисок и реваншизам. Ништо не се смени овие четири години. Оваа влада живее во очекувањата во кои ги креира и нема решеение за проблемите. Во затворите има луѓе поради политички прогон, а оние за кои Заев велеше дека се криминалци сега се најблиску до него. Двете мафии, онаа на Заев и онаа која се покори да му служи, сакаат да имаат две партии. Но, ВМРО никој и никогаш не го покорил.
До кога ќе ја чекаме правдата? 30 години овој народ чека. Одбиваме да ги потршиме нашите животи во чекање. Неправда е кога се тепаат новинари и критичари. Зарем тоа треба да се одмолчи?, рече Мицкоски.

Мицкоски на протестот испорача и неколку барања меѓу кои опозицијата да предложи непристрасен јавен обвинител, да се спречи реваншизмот од Власта, да се формира комисија за заштита од дискрииминација и сите предмети за криминал да бидат отворени и анализирани.

-Полна е устата со владеењето на правото! Не може во Македонија да владее правото ако не се знае кој во Македонија незаконски прислушукуваше илјадници граѓани.. Не може никој да не сноси одговорност кој ја дал таа наредба! Кој и зошто ги полнеше кутите на референдумот. Не може да има владеење на правото ако не се открие кој ги прислушкиваше обвинителите и судиите кој се обледонеи кон крајот на 2018 година, посочи лидерот на опозицијата Мицкоски.

На обраќањето на лидерот на опозицијата реагираше СДСМ.

Според нив Мицкоски е на страната на неправдата и криминалот, ВМРО-ДПМНЕ е симбол на режим, политички терор и реваншизам.

-Мицкоски е неуспешен бранител на криминалот и неправдите, ВМРО-ДПМНЕ е симбол на режим, на политички терор, реваншизам и „Сваровски“ судство. Граѓаните тоа многу добро го знаат и затоа му испорачаа три силни порази на изборите на Мицкоски и криминалците од ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски останува на страната на неправдата и затоа останува во опозиција уште долго време, се вели во реакцијата на СДСМ.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Караџовски: 10-тина лица се починати на пат, влез или при хоспитализација на Инфективна – заболените доцна доаѓаат

4NEWS.mk

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска позитивна на Ковид-19

Македонија

„Ако некој има три чисти да разговара со нас, нека повели утре на Комисија за заразни болести“, повика Караџовски

4NEWS.mk

Ејми Кони Берет избрана за судијка на Врховниот суд

Македонија

Нуредини: Инвертерите не се решение за загадување на воздухот

4NEWS.mk

Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита, вели Филипче

Македонија

Заев: Конструктивниот социјален дијалог изминатите 3 години значително го подобри социо-економскиот статус на работниците во државната управа

4NEWS.mk

Кавадарчанец загина при превртување со трактор

Македонија

Министерот Нуредини објасни кои се главните причини за загаден воздух

4NEWS.mk

Љупчо Николовски негативен на Ковид-19

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com