Поврзи се

4NEWS.mk

Прва пресуда за случајот „Рекет“ – 3 години затвор за второобвинетиот

Published

on

 

Признанието вина на обвинетиот во Рекет, му донесе казна затвор од три години. Зоран Милевски Кичеец е прогласен за виновен бидејќи ги договарал средбите меѓу Боки 13, Орце Камчев и неговата сопруга.

-Текстот продолжува по рекламата-

Обвинителство е задоволно од пресудата, а откако ја добие ќе одлучи дали ќе се жали. Русковска не ја исклучува можноста Милевски да биде повикан за сведок во случајот.

„Може да се појави. Може тоа да биде предлог или на обвинителството или на одбраната, во дополнување на доказната постапка“, вели Вилма Русковска, Обвинител.

Одбраната најави дека ќе се жали на пресудата ама не очекува Милевски да биде повикан да сведочи за Рекет.

„Не гледам Јас никаква причина за тоа. Ако беше сведок обвинетиот, сега осуден Милевски, сега нема да имаше ниту обвинение ако прифатеше за сведок. Значи такви сознанија Јас немам“, вели Александар Новаковски, Адвокат.

Со пресудата за Милевски, „Рекет“ продолжува само за Катица Јанева и Боки 13. Во петок пред судот ќе сведочат бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга кои на обвинетите во Рекет им исплатиле еден и пол милион евра. Според обвинението, парите ги добил Јовановски кој влијаел врз Јанева да му го укине притворот на Камчев и да му издаде времен пасош. За ова поранешната специјална обвинителка зела 50 илјади евра и мебел вреден пет илјади.

Фото за вовед:
Категорија:
Новинар:

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Што ќе се случува во следните месеци со коронавирусот? – „Имаме две сценарија“, одговара Караџовски

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Мијалков до Мицкоски: Состави Влада во судиско продолжение или ќе треба да понесеш одговорност

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри