Поврзи се

4NEWS.mk

Расте интересот за проектот ,,Купи куќа – купи стан‘‘

Published

on

Дали изборите ќе го запрат проектот Купи куќа, купи стан? Министерсвто за финансии бара објаснување од Антикорупциска комисија дали во периодот од 03 јануари кога ќе профункционира техничката Влада до изборите на 12 април, граѓаните ќе може да аплицираат за парите од проектот. Министерката се надева дека нема да има застој затоа што интересот на граѓаните е се поголем.

-Текстот продолжува по рекламата-

Годнава 97 граѓани добиле поддршка од МФ за решавање на станбеното прашање. Две третини од нив тоа го сториле во последните три месеци, односно по олеснувањето на условите. Од јули наваму каматите се намалени на 2,9% за првите три години и 3,9 за четвртата и петтата година. Учеството на државата наместо 50% може да изнесува до 70%, а 30% плус во тек на една година добива семејството кое што ќе добие дете. Право на учество имаат лица до 35 години и вкупен приход од 900 евра за самци или 1300 евра за брачни парови.

Министерството очекува дека до крајот на годината бројот на одобрени барања за купи куќа купи стан ќе стигне до 150. За да го дпближат прокетот до граѓаните ја враќаат саемската манифестација Купи куќа купи стан која ја организираше и претходната власт. Викендов во Скопје сити мол заинтересираните ќе можат да ги добијат сите информации за прокетот од претстевници на МФ, банките и градежните компании.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

На местото на изгореното кафуле кај Мавровка никнува цврста градба

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS.mk

Ковид-пандемијата не стивнува, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија