Поврзи се

4NEWS.mk

Самит на ЕУ за брегзит, Ковид-19, климатските цели и односите со Африка

Published

on

Лидерите на земјите-членки од ЕУ ќе се соберат во Брисел в четврток попладне на дводневен редовен есенски самит за да разговараат за односите со Велика Британија, моменталната епидемиолошка состојба во Европа, климатските цели и односите со Африка.

-Текстот продолжува по рекламата-

Последниот редовен самит на ЕУ се одржа во декември минатата година. Во меѓувреме, беа одржани неколку состаноци на самитот, но тие беа или вонредни или беа одржани преку видео врска.

Првата точка на дневниот ред ќе биде дискусија за состојбата на преговорите за идните односи со Велика Британија, што ќе им ги соопшти на лидерите главниот европски преговарач Мишел Барние.

– Во интерес на двете страни е да имаат договор до крајот на преодниот рок, но не по секоја цена. Следните денови се клучни, изјави претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел во писмото во кое ги повикува лидерите на самитот.

Најголемите пречки за договорот се однесуваат на риболов, еднакви услови за сите и следење на спроведувањето на договорот. ЕУ инсистира на тоа дека британските компании мора да ги следат истите правила како и европските доколку сакаат да имаат пристап до европскиот единствен пазар и бара европските рибари да имаат пристап до британските води.

Европската унија исто така го предупредува Лондон да не се обидува да го наруши единството меѓу членките и да ги „билатерализира“ преговорите, односно да разговара со одделни членки.

На подготвителниот состанок на самитот во вторникот, европските работи на земјите-членки изразија единство и силна поддршка за главниот преговарач Мишел Барние, ги отфрлија обидите за „билатерализација“ на разговорите, ја истакнаа важноста за целосна имплементација на договорот за отцепување и потребата од посилно планирање и подготовки за сценарио за – без договор, односно за нагло прекинување на врските изградени за време на 47-годишното членство на Британија во ЕУ.

Европската страна исто така нагласува дека нема да биде прва што ќе се откаже од преговорите и дека ја остава отворена можноста за договор до последниот момент.

За време на работната вечера, лидерите ќе разговараат за заштитата на климата.

На вториот ден од самитот, петок, време ќе се разговара за односите со Африка, пред подготовките за претстојната средба со лидерите на Африканската унија. Покрај Африка, лидерите ќе разговараат и за тековните надворешно-политички прашања.

На крајот, лидерите ќе разговараат за моменталната епидемиолошка состојба, која се влошува и растот на инфекции со новиот коронавирус. Ќе има дискусии за усогласување на мерките преземени од земјите-членки за да се спречи ширењето на вирусот и за напорите за развој на вакцини и нивна ефикасна и правична дистрибуција откако вакцината ќе стане достапна.

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Караташ од Измир за ТВ21: 15 секунди се тресеше сѐ, кај народот има паника и страв

4NEWS.mk

Поранешниот министер за внатрешни работи Наќе Чулев позитивен на Ковид-19

Македонија

„Црн“ рекорд и во Грција – 1.690 новозаразени

4NEWS.mk

Во велешките јавни установи расте бројот на вработени позитивни на ковид вирусот и во изолација

Македонија

Во земјотресот на грчкиот остров Самос загинаа двајца средношколци

4NEWS.mk

Филипче: Надополнувањето на медицинскиот кадар веднаш ќе се почувствува

Македонија

Во земјотресот во Измир загинаа четири, повредени се 120 лица, истата област продолжува да се тресе

4NEWS.mk

Лани стапката на сиромаштија 21,9 отсто, нееднаквоста во распределбата на приходите 30,8 отсто

Македонија

ВО ЖИВО: Шекеринска, Османи и Филипче за помошта од НАТО за справување со Ковид-19

4NEWS.mk

Велика Британија: Секојдневно околу 52.000 новозаболени од Ковид-19

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

Македонија

„Затнат нос и главоболка се најчести први симптоми на коронавирус“, објаснува Софијанова во ClickPlus

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Филипче за хаос – Филипче: Со кој образ обвинувате, оставивте огромни долгови

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

Македонија

Мицкоски: Нема изговори, ниту трпение, ако не знаат како, нека си ги спакуваат куферите, доста Македонија ги губи своите чеда

Македонија

Брзите тестови за коронавирус стигнаа во Македонија

Македонија

Снаа нападнала свекрва во Ресен

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com