Поврзи се

4NEWS.mk

СДСМ: Мнозинството во Собранието ќе расте поради нашите политики

Published

on

Мнозинството на пратеници со кои располага власта ќе расте благодарение на добрите и граѓанските политиките кои ги има Владата на СДСМ и ДУИ и тоа ќе биде препознаено од народни избраници кои сега се во опозција. Ова е коментарот на СДСМ кои се новите пратеници во парламентарното мнозинство кои ги најави премиерот Зоран Заев. Имено, Заев вчера рече дека власта за одредени одлуки можела да смета на дури 65 пратеници. Се уште нема конкретни имиња.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Имајќи ги предвид програмските определби на новата Влада и вредностите и принципите на Коалицијата предводена од СДСМ кои се во интерес на граѓаните и државата, за очекување е тие да бидат препознаени и од пратеници од другите пратенички групи, така што може во иднина парламентарното мнозинство дополнително да расте“, коментира во писмена изјава пратеникот и портпаролот на партијата Костадин Костадинов.

Тој вели дека во овој момент парламентарното мнозинство предводено од СДСМ и коалицијата е стабилно и посветено работи на реализација на мерки и политики во интерес на граѓаните иако власта од првичните 62 народни избраници во моментов е без двајца – наследник на Шахпаска која замина во министетрството за труд и социјална политика и Арбен Зибери кој е хоспитализиран поради Ковид 19. Костадинов највува дека набрзо ке биле формирани и собраниските тела без кои парламентот не може да работи ефикасно.

Loading...

„Собранието е конситуирано, се екипираат собраниските тела, што значи собранието е функционално. Многу скоро може да се очекува формирање на сите потребни комисии и работни тела“, вели Костадинов.

 

Катерина Нешкова

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Димитров на средби во Брисел

4NEWS.mk

Рот: Бугарија да не поставува нови услови за преговори

Македонија

„Беса“ цели да формира парламентарна група – никој не потврди дека ќе и помогнат со пратеници

4NEWS.mk

Обвинителството чека пријава за кражбата на починат пациент во Струмица

Македонија

Граѓански протест за затворање на депонијата „Русино“

4NEWS.mk

Филипче најавува нови рестриктивни мерки: Маска на отворено и кога сте сами, ограничен број лица на маса во кафеана

Македонија

„Родителите да отстапат место во градинките на оние чии деца нема кој да ги чува“, вели Шахпаска

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

Македонија

Разногласие кај политичарите околу етничките вработувања – Бектеши апелира политичарите да ја прочитаат владината програма

4NEWS.mk

Владата даде зелено светло за изградба на пруга до Албанија

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

Јанкулоска: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата во која живеам, јас сум дома, никаде не бегам

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com