Поврзи се

4NEWS.mk

Се градат патишта околу Штип, изборите за градоначалник на прагот

Published

on

Изградбата на експресниот пат Штип – Радовиш во должина од 40 километри и вредност од 42 милиони евра се реализира во две фази. Финишира изградбата на првата делница од Штип до Бучим. Поголемиот дел е асфалтиран, осветлувањето е поставено и во моментов се монтираат еластичните огради.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Имаме веќе 83% прогрес или реализација на овој проект, а секако и втората фаза Штип клучка 4 км до Три Чешми имаме добар прогрес и започнуваме со земјени работи, а во следниот период доколку тоа го дозволат временските услови ќе имаме уште посилна динамика- изјави Благој Бочварски, министер за транспорт и врски.

Најтешкиот дел од работата е завршен, вели првиот човек на државни патишта и доколку се продолжи со истото темпо, патот ќе биде пуштен во употреба и пред предвидениот рок. 

-Веќе за 3-4 месеци очекувам да биде комплетно завршен и пуштен во употреба. 25 км по сите стандарди, со најдобар квалитет, со 11,4 метри ширина, две коловозни и две помошни ленти- изјави Зоран Китанов, директор на ЈП Државни патишта.

Бочварски додаде дека освен на оваа делница, во моментот се работи на патна инфраструктура во должина од 400 км.

-Во државата се инвестираат 840 милиони евра во изградба и рехабилитација на патишта. Само во овој регион околу Штип и Радовиш се инвестираат околу 84 милиони евра – изјави Бoчварски. 

Со изградбата на втората фаза експресниот пат ќе се спои со автопатот Штип – Скопје, со што ќе се комплетира патната мрежа на источниот и југоисточниот регион.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com