Поврзи се

4NEWS.mk

Шпански научници: Лек против рак успешно лекува заболени од коронавирус

Published

on

Шпанската фармацевтска компанија „ФармаМар“ соопшти дека клиничкото испитување на лекот против рак „аплидин“ за лекување на возрасни пациенти со Ковид-19 било успешно и дека сега има намера да ја започне третата фаза од испитувањето на лекот.

-Текстот продолжува по рекламата-

Компанијата изјави дека има значително намалување на вирусните инфекции и оптоварувањето на Ц-реактивниот протеин (ЦРП) кај пациентите и дека 80,7 проценти од пациентите се отпуштени пред 15-тиот ден од хоспитализацијата, а 38,2% пред осмиот ден, објави „Ројтерс“.

Со овие податоци, компанијата ќе започне разговори со регулаторните агенции за дефинирање на следната клучна студија на третата фаза за „плитидепсин“ (аплидин) кај пациенти со Ковид-19 на кои им е потребна хоспитализација, се вели во соопштението на „ФармаМар“.

Во меѓувреме, Шпанската агенција за лекови и здравствени производи и даде зелено светло на компанијата да го зголеми бројот на пациенти третирани со „аплидин“ во болниците, според резултатите добиени од првата група на пациенти.

„Аплидинот“ е одобрен во Австралија за третман на мултипен миелом.

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com