Поврзи се

4NEWS.mk

Синдикатите со барање до владата за подобри услови за работниците во администрацијата

Published

on

Да се стопира прдлогот за  трансферот на работници  од јавен во приватен сектор, бараат  синдикатите. Предлагаат парите кој планираат да му ги дадат на бизнисот за спроведување на мерката,  да се инкасираат во ПИОМ  и да се донесе закон за предвремено пензионирање на сите што имаат 60 години и полн стаж. Сметаат дека  со ваквата мерка се прави уцена на вработените во администрацијата.

-Текстот продолжува по рекламата-

Бараат во идина синдикатите да бидат вклучени во контролите на инспекторите со образложение дека дел од нив под политички притисок носат решенија.

Сметаат дека  треба да се  воведе к 15 за сите административци, бараат  почитување на  колективните договри и да се донесе нов закон за работни односи.  Посочија дека заедно со престваници на Светската конфедерација на синдикати ќе изготват тужба за пред меѓународната организација на трудот за сериозно нарушување на  слободата на синдикалното функционирање.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

4NEWS.mk

Скопјанец уценувал малолетна прилепчанка дека ќе објави фотографии доколку не остварат средба

Македонија

Коалиционите партнери во војна – Костадинов го прозва случајот „Пациентот со Бујар Османи“

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com